| vintages11 a întrebat:

Aveam imflamata gingia si dupa 3 zile mi s-a umflat ochiul si cand m-am dus la medic umflatura e cu paroi si a zis ca daca nu scot nu stiu ce la gingie o sa urce la creier si o sa mor e adv? dar iau antibiotice si daca iau nu o sa urce asa a zis mama e adv? please help me

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Antibioticele sunt numai ca sa opreasca temporar evolutia infectiei astfel incat sa poti face operatia. Daca nu urmezi cu mare strictete tratamentul, vei face intr-adevar meningoencefalita si s-ar putea sa mori. Desi ti se pare putin probabil, nu e chiar asa. Am vazut cateva cazuri asemanatoare si toate au sfarsit prost fiindca nu au urmat tratamentul sau au ajuns prea tarziu la doctor.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Antibioticele sunt bune la infectie dentara. Oricum nu se poate face nimic pana nu se desumfla.Banuiesc ca ti-s-a propus rezectia radacinii dintelui. Daca este asa, eu am salvat un canin cu astfel de operatie acum 10 ani.De la puroi la masele nu mori, ca daca ar fi asa, am fi muuuult mai putini pe pamantul asta! Dar nici bine nu este.Parerea mea este sa alegi un stomatolog bun si sa ceri o a doua opinie, si daca si acesta zice la fel, te hotarasti unde faci operatia.Este o mica interventie chirurgicala care se face sub anestezie.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Urmeaza cu strictete sfatul medicului, aceasta infectie e mai periculoasa decat crezi tu.

| zeenath a răspuns:

Antibioticele ajuta doar sa stagneze proliferarea infectiei, si totusi trebuie sa se ajunga la un act chirurgical pentru drenarea colectie purulente.Nu astepta, du-te si fa tratamentul! Mai ales daca este la maxilarul superior, poate sa ajunga puroiul in sinusuri! Fugi la dr, nu mai sta pe ganduri! Eu sunt la stomalogie ultimul an si am vazut multe cazuri de genul care au ajuns pana la chirurgie buco-maxilo-faciala!

| elena_4396 a răspuns:

Trebuie sa mergi la stomatolog ca sa-ti drumul la puroi, dupa care iei antibiotice de tipul oxacilinei sau amoxicilinei timp de 3-5 zile.

| Roby67 a răspuns:

De murit nu se moare asa de repede, dar sfatul meu este sa urmezi tratamentul pe care ti-l da doctorul.
Multa sanatate!

| sergiuflore a răspuns:

Asculta de medic nu de mama ta. E in joc viata ta si puroiul nu poate fi tinut de nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| DianaLostInDreams a răspuns:

Antibioticele nu te ajuta cu nimic.Trebuie sa iti sparga umflatura, sa scoata puroiul si sa iti faca tratament pana isi revine gingia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Banuiesc ca este vorba de puroi la gingie. Se poate pune in evidenta si vedea ce este printr-o radiografie dentara. Acel puroi, numit si chist, se opereaza. Operatia consta in taierea radacinii dintelui afectat, sau chiar scoaterea lui si scoaterea prin taiere a gingiei afectate! In locul gol ramas, pentru a nu ramine moale, se modeleaza o proteza pentru osul gingiei (prin 95 se folosea ceva numit - ceram - ). Operatia este destul de grea si vindecarea de durata. Da, este posibil ca infectia chistului sa dea tot felul de reacti ciudate dar de murit nu mori. Doar te vei simti ca si cind...
Consulta un stomatolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mama a avut aproape la fel. Ii pusese plomba si ii uitase un pansament inauntru.Peste cativa ani, a inceput sa se umfle. O durea capul in zona ochiului.Si-a facut radiografie si atunci a vazut problema. A operato de urgenta pentru scoaterea pansamentului. Daca mai statea putea sa moara. E nasol. Du-te la medic si opereaza-te! BAFTA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, maine urmeaza sa fie operata matusa mea de aceasta problema, o facut o raceala la un canin si s-a umflat sa extins pana la ochi si a inceput sa o doara foarte tare si necesita operatia, maine intra in operatie! O sa vin cu sfaturi noi maine! si incurajari pentru toti care au aceasta problema! multa sanatate! Stima Cezar