| Pikachuuuu a întrebat:

Am o mica problema, asa cum am mai spus in una din intrebarile anterioare, acum aprox. o luna am avut primul contact sexual, protejat si fara probleme, la 2 zile dupa mi-a venit menstruatia( cam cu 3-4 zile mai repede decat era normal, nu am o menstuatie deloc regulata, dar nu s-a intamplat prea des sa imi vina mai repede, maxin 3 ori de la prima menstra). ok, menstruatie trecuta a fost in regula, absolut nimic neobisnuit, dureri normale si durata ca de obicei. Acum ar fi trebuit sa imi vina cam de 3-4 zile, dar nu a venit, am momente in care ma dor sanii si mai e o mica problema, atunci cand dau de frig, ma dor ovarele, aproape ca atunci cand sunt in perioada menstruatiei, am citit pe internet si dupa simptomele pe care le am cred ca ar putea fi vorba de o raceala la ovare, o anexita dreapta, tinand cont ca durerea este mai mare in partea dreapta. Credeti ca ar putea fi vorba despre altceva? Ce ar trebui sa fac? Se poate pune problema unei sarcini atata timp cat am avut o menstruatie pana acum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Danysan a răspuns:

Stai linistita.Contactul sexual protejat nu ti-a provocat astea.Ai stat pe ceva rece sau ai umblat cu pisiorusele goale pe jos.Fa-ti un ceai cald si stai la caldurica.Multe fete patesc asta in sezonu asta.Important e sa te protejezi, lasa moda si gandeste-te la tine. Inca ceva big grinupa contactul sexual, mai ales ca la tine a fost si prima oara se produc schimbari la nivelulu Organismului si e Normal asa ca stai linistita.Important e si iti recomand sa faci un Control Ginecologic dupa primul contact sexual.Cel mai Bine asa.Eu nu stiu ce o sa ma fac cu iubita mea ca deja ma vad cu capu spart daca o sa incerc sa o fac sa mearga la Ginecolog.Ai e frica de Ginecolog foarte tare ..am deviat.Mergi si fa-ti un control, stai la caldurica si evita umezeala ca nu e de gluma cu asa ceva.

| Florenta16 a răspuns:

Dupa spusele tale ai facut-o protejat si plus ca dupa contactul acela sexual, tie ti-a venit menstruatia. Este posibil sa fii racit, e o perioada mai aiurea acum pentru noi fetele, dar nu sunt exclusi nici baietii. Ai grija de tine, fa-ti ceaiuri calde, si ai sa vezi ca te faci bine. Nu te ingrijora! Bafta!

| Hαppiηеss a răspuns:

De sarcina nu se pune problema daca spui ca te-ai protejat.
Iar daca ai anexita sau alte afectiuni nu poate sa iti spuna decat un medic ginecolog.
Este indicat sa iti faci un control mai ales daca ai o viata sexuala activa.
Nu mai amana, daca intr-adevar ai ceva se poate agrava.

| JohnnyWylde a răspuns:

Lui Pikachu i-a venit menstruatia!