| LoveMLR a întrebat:

Buna TPU:* am o problema si poate ma lamuriti ce sa intampla cu mine va rogpuppy dog eyes

De 3 zile am o scurgere maronie ciudata, nu ma doare burta si nici sanii ca la ciclu. Ultima menstra am avut-o pe 15 august iar urmatoarea trebuie sa imi vina tot pe 15 sau 16. Am o menstruatie destul de regulata.

Ultima data cand am facut dragoste cu pr meu a fost acum 4 luni si mi-a venit ciclul in tot acest timp deci nu cred ca e vorba despre o sarcina.

Ce credeti ca ar putea fi?
Mi-a fost cam frig zilele astea, credeti ca ar putea fi vreo raceala? Multumeschappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este bine să te vadă un medic ginecolog.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai dat detalii : vârsta, când ai avut PRIMA menstruaţie/menarha, dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, datele ciclului menstrual pe cel puţin ultimele 6 luni, dacă au mai fost dereglări/scurgeri anormale ( în trecut ), dacă ai fost la ginecolog pentru astfel de dereglări, un eventual diagnostic, eventuale tratamente, etc.

Dacă eşti în PRIMUL an de ciclu menstrual, atunci sunt relativ normale astfel de dereglări şi nu cred că ai de ce să te îngrijorezi!

Dacă NU eşti în primul an de ciclu menstrual, atunci NU sunt normale astfel de scurgeri.

În cazul scurgerilor maronii sunt posibile mai multe afecţiuni/situaţii :
* posibil să fi foarte aproape de perioada menstruală - la unele fete/femei apare o sângerare redusă/maronie 1-2 zile ( la începutul menstruaţiei ) şi/sau 1-2 zile la sfârşitul menstrei;
* o dereglare hormonală
* o rană pe peretele vaginal
* o anexită ( răceală la ovare )
* simptome posibile în perioada ovulaţiei ( apar la unele fete/femei, uneori )
* diverse infecţii vaginale/vaginite, sau unele afecţiuni patologice ( ale organelor reproductive ) - vezi linkul http://www.contraboli.ro/......e-anormale

Cel mai indicat este un control URGENT la medicul ginecolog şi o ecografie!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai indicat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| AnalbagBannatPeNedrept a răspuns:

Nu, doar nu. rolling eyes

| Nedea_Marius_1994 a răspuns:

Noi nu putem evalua ce este in neregula. pentru a fi sigura mergi la un doctor pot fi multe cauze

| MadyHas a răspuns:

Mai bine fa un control si toate intrebarile tale vor avea un raspun concret.probabil sa fie si o raceala, dar e posibilitatea ca menstruatia sa-ti vina si daca esti insarcinata.

| SaraIsVeryBeautiful a răspuns:

Nu. Fa un control, daca vrei sa fii sigura.

| ayame_9706 a răspuns:

Aceasta scurgere maronie poate aparea inainte sau dupa menstruatie. Nu este ceva anormal, dar pentru linistea ta mai bine te duci la un ginecologhappy