| MulteeIntrebarii a întrebat:

Bună!
Am o nelămurire. Dacă atunci când vreau să îmi fac piept de pui și îl fac la tigaie și ung tigaia cu unt, asta înseamnă că l-am prăjit? Scuze că întrebarea mea e cam stupidă, dar nu îmi dau seama ce înseamnă să prajesti ceva. Eu când mă gândesc la prăjit, îmi imaginez ceva scufundat în ulei, îmbibat în ulei. Dar dacă procedez așa cum fac eu, e tot nesănătos?
Mersi pentru răspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Tot ce este in ulei (mult sau putin), unt, untura sau orice alta grasime, este prajit.

| MulteeIntrebarii explică (pentru Vântulalb):

Deci cum trebuie gătită carnea?

| Vântulalb a răspuns (pentru MulteeIntrebarii):

Fiarta sau la gratar daca nu vrei sa fie prajita.

| Elena9328 a răspuns:

E prajit. Poti sa o fierbi, sau sa o pui pe gril sau gratar, e mai sanatos.

| MulteeIntrebarii explică (pentru Elena9328):

Dacă o pun pe tigaie grill e ok?

| Elena9328 a răspuns (pentru MulteeIntrebarii):

Da
Cumpara macrou

| Alionam_Dragoș_1979 a răspuns:

Ca o completare la ce au răspuns cei de dinaintea mea, mai poti să pui carnea la tava în cuptor.
Asta se numeste că o coci. (ai copt carnea la cuptor)

| MulteeIntrebarii explică (pentru Alionam_Dragoș_1979):

Sunt la cămin și nu am cuptor, doar să îmi iau unul, dar e prost cu spațiul... Mi-ar rămâne doar varianta cu fiert... Dar cum să fierb pește? Mi se pare ciudat somon fiert