| anonim_4396 a întrebat:

Am o nelamurire. De ce apar cosuri si puncte negre pe spate? Si cum pot fi ele tratate? Daca cineva a incercat va rog sa imi "imprumutati" si mie reteta. Eu am scapat de cosurile pe fata, imi apar mai rar si mai putine, dar in schimb apar puncte negre, insa nu imi fac probleme din cauza lor, pentru ca folosesc o perie pt fata si o lotiune de la avon si imi dispar- 95%. Insa pe spate au ramas cateva si apar, dar mai rar si sunt mai mari, nu stiu cum sa scap de elesad mai am si cateva cicatrici.Astept solutiile voastre, sunt dispusa sa incerc ceva nou, pentru ca mi-as dori sa nu mai am cosuri. va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Sincer nu am mai auzit pe nimeni sa aiba puncte negre pe spate. Cele de pe fata se scot usor dupa o baie de aburi, acasa sau la salonul de cosmetica insa cele de pe spate... eu cred ca trebuie sa faci o programare la doctor, la unul dermatolog sau la unul de familie, cel din urma nu iti va cere bani pentru ca poate fi vorba de ceva mai serios aici, o foliculita sau dezechilibru hormonal.

| Hukez a răspuns:

Punctele negre trebuie scoase! Si cat mai repede altfel te vei alege cu gauri in piele. Nu stiu daca esti baiat sau fata, oricum este o problema din interior, du-te la un medic dermatolog si iti va recomanda un tratament, cel mai probabil pe baza de pastile.