| Millanteria a întrebat:

Am o pata alba pe chiloti din ultima vreme. Care ar putea fi cauza?
P. S. Am 12 ani.
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este leucoree, care este fiziologică și mai este cunoscută în popor ca poale albe.
Îți schimbi lenjeria intimă zilnic, te speli în mod obișnuit, nu trebuie să faci ceva anume. Dacă totuși de deranjează poți folosi projslipuri.
Pa, pa.

6 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.

| Millanteria explică:

P.S. Nu mi-a venit menstruatia!

| MCRgurl a răspuns:

Clorul laughing am glumit nu stiu

| Millanteria explică (pentru MCRgurl):

straight face... Bun, deci in niciun caz nu e clorul laughing

| OrdinaryGirld a răspuns:

Ar putea fi o infectie

| romanaols a răspuns:

Iti curge o "secretie" si s-ar putea sa fie inaintea ciclului. E ca n advertisment