| username197 a întrebat:

am o problema! Acum vreo 2 saptamani am avut contact sexual cu sotul meu neprotejat pentru ca ne dorim un bebe...de vreo cateva zile am dureri de burta dimineata cand ma trezesc mai ales de nici nu ma pot intoarce de pe o parte pe alta si plus de asta urinez foarte foarte des in special seara fara sa beau prea multe lichide...cam de 3 ori intro ora...intrebarea mea este se poate sa fiu insarcinata? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lola05 a răspuns:

E cam devreme sa apara simptomele de sarcina.
Te ustura/ doare cand urinezi? Urina e tulbure si in cantitate mica?
Mergi maine dimineata la un laborator de analize si fa-ti o urocultura si un sumar de urina, e posibil sa fie o infectie... Desi iti doresc sa nu.
Fa-ti si un test de sarcina la cateva zile dupa ce constati intarzierea menstruatiei.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu iti faci un test de sarcina? Ce ai tu doar un medic iti poate spune ce ai si sa-ti dea tratamentul adecvat.
Aici sunt de acord cu Oana92, esti foarte putin informata in legatura cu conceperea unui copil.
Sper sa te informezi mai bine in legatura cu cresterea lui. Dupa ce vei naste. Daca vei naste.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. E grav daca ti-ai facut cont aici pe TPU doar pentru atat.In locul tau imi faceam cont pe un site gen Sfatul Medicului.

| Oana92 a răspuns:

Pentru o femeie ce doreste sa faca un copil esti foarte prost informata...
E prea devreme pentru simptome de sarcina, ce ai tu e mai degraba o infectie urinata. Pe care ar fi indicat sa o tratezi inainte de a ramane insarcinata.

Urinarea frecventa apare in ultimele luni de sarcina, datorita pozitiei copilului care apasa pe vezica si nu se considera a fi un simptom de sarcina.

| Lola05 a răspuns (pentru Oana92):

La multe femei urinarea frecventa apare si mai la inceputul sarcinii (pentru o perioada), pentru ca fluxul sangvin e mai ridicat in timpul implantarii ovulului fecundat si rinichii au mai mult de filtrat, asa ca - pipi mai des happy Nu e obligatoriu, evident. Totusi, daca acest simptom apare, urinarea nu e cu dureri si usturimi.

| Gusty89 a răspuns:

E 10 lei un test de sarcina straight face