| Crrristinnneess a întrebat:

Am o problema...am fost la solar si mi-am luat de acolo o cremă pe baza de ardei iute.
Bineinteles ca m-am înroșit foarte tare si ma si ustura dar nu ar fi asta o problema, cat e ca am ramas cu pete..cum scap de ele si de usturime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Petele apar daca nu te dai uniform cu crema. Poti sa mai pui putina crema in locurile neuniforme, pentru completare.
Cat despre usturime: este efectul natural al ardeiului IUTE. Nu degeaba se numeste asa.
Usturimea va trece peste cateva zile.

| romeo78 a răspuns:

Un control la un medic dermatolog. Crema este un conglomerat de chimicale. Iar, ardeiul iute, e de fapt un amestec chimic. Să aibă 0, 1-1% ardei iute.
Luați tubul, mergeți la medicul dermatolog și arătați ce ați pățit.
Petele, pot fi o arsură superficială tegumentară. Trece greu sau rămân umbre.