| ReadAllAboutMe a întrebat:

Sall am o mare problema azi dimineata am taiat niste ardei iuti crezand ca sunt niste ardei dulci, acum in momentul asta ma ustura gura foarte rau si nu stiu cum sa fac sa scap de usturime si de mirosul ardeilor m-am spalat si pe dinti da tot nu functioneaza ajutor plzz Fundoi+vot:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

Mananca miez de paine, cu asta ar trebui sa iti treaca usturimea!

3 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

Bea lapte sau iaurt

| s4a a răspuns:

Usturimea provocata de capsaicina (substanta iute din ardei) se remediaza cel mai usor cu unt, smantana, lapte sau branza grasa. E un lucru bine de retinut.

| georgiana25 a răspuns:

Incearca cu apa din abundenta. Adica tine apa in gura si clateste si tot asa.thinking