| Ioana2518 a întrebat:

am o problema. Am un cos in zona genitala, la inceput a fost un cos in piele si l-am stors, dupa care acolo s-a inchis la culoare si ma doare usor la atingere. Am mai patit asa, dar inainte nu s-a inegrit si nici nu ma mai durea si a trecut de la sine. Ce sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Zenithf a răspuns:

Poate fi un inceput de furuncul, sau un fir de par crescut invers. Spala cu sapun antibacterian, pune comprese calde, apoi dupa ce colecteaza puroiul si se sparge trebuie dezinfectat zilnic de 2-3 ori cu rivanol si apoi pus un unguent antibiotic gen Baneocin.
In cazul in care evolutia este mai problematica, se poate ajunge sa fie necesar si tratamentul intern cu antibiotice, dar la persoane cu imunitate normala asa ceva se intampla rar.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faci niste spalaturi cu ceai de musetel, daca nu merge fugi la ginecolog, poate fi de la epilat o iritatie, boala cine stie

| giony54 a răspuns:

Nimic deosebit decat o infectie, ai grija sa nu recidiveze si mare grija la igiena in aceea zona, evita locurile publice.

| Ioana2518 explică:

Va multumesc frumos, m-am speriat.