| madalinna a întrebat:

Help TPU!
Fetelor, vi s-a mai intamplat sa aveti o umflatura in zona genitala, mai precis pe linia chilotului? E dureroasa la atingere si pielea s-a facut rosie-mov.
Am mai avut asa ceva acum un an, sa zic, dar mult mai mica. Am intepat-o cu un ac, am stors sangele si mi-a trecut, dar acum e cam mare si m-am speriat. Mi-e frica sa merg la ginecolog, ce ziceti, sa-l sparg si pe asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| madalinna explică:

Nu e furuncul, m-am uitat pe site, e ca un hematomstraight face

| alessia5158 a răspuns (pentru madalinna):

Posibil sa fie un furuncul in formare--- in cateva zile (minim 1 zi, maxim 5) va apare un varful alb cu colectie de puroi. Nu-l intepa cu acul steril in acest stadiu! --- lasa-l pana apare varful alb( se va drena mult mai usor si complet). Dupa drenare, tamponeaza zona cu apa oxigentata si aplica un pansament steril---se repeta operatiunea si se schimba pansamentele pana la vindecare)

Daca formatiunea respectiva nu evolueaza ca un furuncul(in 3-4-5 zile), atunci trebuie sa mergi la un ginecolog pentru diagnostic si tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie un furuncul; http://www.bendo.ro/abcese-si-furuncule-cum-sa-opresti-o-infectie/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta se mai intampla uneori cand ai un fir de par mai incapatanat care nu vrea sa iasa si creste sub piele, iar zona fiind foarte sensibila se umfla, si isi schimba culoarea.tongue Nu te speria, posibil sa nu fie nimic. In cateva zile se retrage.

| Rebecca009 a răspuns:

Du-te la ginecolog, te rog, nu e de joaca. Nu mai pune intrebari pe net, chiar daca vei primi sfaturi cat de cat utile, numai un medic poate vedea la fata locului despre ce este vorba. Nu neglija pentru ca se poate agrava. Sanatatea pe primul plan!