| Biby a întrebat:

Am o problema. Bunica mea are diabet de 20 ani. Bunicul meu poarta ochelari poarta ochelari de la 25 de ani si acum are 73. Din pacate cred ca l-am mostenit si port si eu. Pot sa o mostenesc pe bunica mea care are diabet? Eu nu vreau deloc sa am. Ea mi-a spus ca se poate face si de la stres nu neaparat de la dulciuri iar eu ma stersez tot timpul cand dunt la tara sa nu iasa catelusa mea din curte ca imi este frica sa nu o pierd, odata ca sa nu iasa era p jos am oprit-o si a trebuit sa o tin si este caine lup este uriasa si mi-am facut ranii pe picioare.Ma stresez si ac parintii mei sa nu se certe, pentru ca odata sa-u certat rau si nu si-au mai vorbit 3 luni.Atunci plangeam zilnic si ma stresez din multe motive.Credeti ca o sa fac si eu diabet? Si ce diete sa tin ca sa nu fac? Am 10 ani si 3 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| danaalexa a răspuns:

Enorma diferenta chiar referitor la ce zice meticulosul.
nu faci diabet neaparat pentru ca te stresezi si de fapt tu te strezezi gandindu-te"oare fac diabet" nu te mai gandi negativ.roaga-te la Dumnezeu sa te faca sa nu te mai stresezi si relaxeaza-te. Diete:NO STERSS si dulciuri putine. Dar draga mea, diabetul e ereditar deci daca e sa il faci il faci nu nu conteaza cate dulciuri mananci si stresu se face si fara astfel de lucruri.RELAXEAZA-TE ai 10 ani nu gandi astfel de chestii vorbeste si cu parinti taiwinking

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

E o prostie, diabetul nu este ereditar. Se poate vorbi cel mult despre o predispozitie, si in cazul asta daca duci o viata sanatoasa nu este normal sa-l faci.

| foxi a răspuns:

E posibi da. e posibil nu! Analizele determina starea de sanatate!

| Meticulosul a răspuns:

Puiule mergi la medicul de familie si la un consult psihologic.
Psihoterapia este cel mai bun lucru pentru tine.
Sa nu ma intelegi gresit intre psiholog si psihiatru este o mare diferenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg am si eu tot 10 ani si mi e si mi-e greu sa nu ma stresez si bunicu are diabet si incerc sa ma calmez si faci diabet la un stres mare ceva de genu ti a murit mama sau ai intrat in coma de la chesti usoare nu se intampla nikka si o sa vezi ca orice problema se rezolva