| Canndii a întrebat:

Salut TPU
Acum putin timp in familia mea au avut loc cateva certuri cu batai, injuraturi etc. intre bunica si bunicul.
Certurile astea au loc aproape in fiecare zi dar astazi a fost mai grav.
Totul a inceput de la bunicul care abia s-a trezit din somn si s-a dus la bucatarie unde era si bunica mea si au inceput sa se certe pe tema "de ce ai venit asa devreme de la sercivi?"
Bunica mea nefiind astazi de servici a incercat sa ii explice ca nu a fost la servici iar el a inceput sa o loveasca, injure etc.
M-am dus sa vad despre ce e vorba dar a venit spre mine si eu l-am impins, el venind cu intentia de a ma lovi, e prima data cand vrea sa faca asta.
Apoi a inceput sa ma injure (iar eu fiind nervos) am inceput sa ii zic si eu cateva cuvinte neortodoxe...
Dupa asta a inceput bataia, iar eu voiam sa sar la gatul lui (stiti cum vine vorba, cine nu ar fi facut asa? rolling on the floor) dar bunica mea m-a oprit.
Apoi ei au continuat asa.
Eu fiind diabetic mi-a scazut glicemia foarte mult, aproape o coma, de fapt precoma(intelegeti voi termenul) si nu am mai spus bunicii.
Dupa asta a venit matusa mea si s-a luat de el, apoi au inceput sa se adune vecinii (stand la curte).
Am incercat sa o sun pe mama sa ii explic situatia (ea este in Italia) dar nu raspunde si bunica mea nu vrea sa o sun... eu unul as vrea sa plec, am mai fost plecat din decembrie pana pe 20 Ianuarie, si acum chiar as vrea sa plec.
Deci, intrebarea mea este: CE AR TREBUI SA FAC DACA MAI CONTINUA? Tinand cont ca acum doarme, e foarte baut si stiu ca va continua cearta.
Sa chem politia sau ce?

Răspuns Câştigător
| LexiEla a răspuns:

Din ce ai povestit bunicul tau a luat.o razna (de, varsta). Eu sugerez sa stai mai mult pe langa bunica si daca se isca vreo cearta ia.te si tu in gura cu bunicul. Nu rastit, mai mult ca sa isi dea seama ce dezamagiri provoaca. Poti sa spui "dar nu puteti si voi sa stati o zi fara sa va certati?" Daca Doamne fereste te bate si pe tine, fa ce poti sa.l bati tu pe el. Orice s.ar intampla e in legitima aparare.