| LauraPaty a întrebat:

Am o problema cam mare....am 11 ani și am 60 de kilograme, totuși am un avantaj ca am 1, 62 înălțime. Cum pot slabesc? Am început să mananc fără pâine și fără dulciuri. Altceva ce aș putea să fac încât chiar să dea rezultate? Aș vrea să ajung la măcar 50 de kilograme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 55, 7 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 4-5 kg peste greutatea IDEALĂ; aşa că, poţi să slăbeşti 5 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Toate cele bune!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Salut, incarca sa practici un sport sau fitness nu te lua dupa toate prostiile si pastilele pe care le vezi pe internet

| Resurrection a răspuns:

Mananca salate. elimina painea si grasimile din dieta ta si fa sport. pe fiecare zi macar o ora.

| Dintrebare a răspuns:

Eu zic sa nu incepi cu dietele. Ai vazut vreodata un om gras care a tinut dieta si apoi a ramas slab pentru totdeauna? Nu exista asa ceva. Dietele sunt rezolvari de moment. Slabesti 5-10-20 de kg dupa care le pui la loc. Incearca sa te apuci de un sport, ceva care sa iti placa. Daca incepi de la varsta asta sa faci sport o sa devina o pasiune pe parcurs. Sportul o sa te ajute sa te mentii in forma

| UzOm a răspuns:

Sa faci sport.

| AnaAna23 a răspuns:

•Prima zi
-Mic dejun: fructe sau legume. Îţi recomand un meniu consistent din mai multe tipuri de fructe.
-Prânz: Poţi opta pentru o supa simpla, cu lamaie, fara ulei. Felul doi este o porție de carne de vită la grătar, carne de pui fiartă sau de curcan cu salata fara ulei.
-Cina: o salata mare, cu roșii, branza, castraveți, lamaie. Cina trebuie să o iei înainte de ora 20:00.
•Ziua 2
-Mic dejun: Până în ora 12:00, poţi consuma o porţie mare de fructe.
-Prânz: o porţie de legume gătite la cuptor sau la aburi, indiferent ce ingrediente alegi. Poţi încerca fasole verde, mazăre, chiar şi un ghiveci, amestec mexican la aburi sau o supă de legume fără ulei. Porţia trebuie să fie consistentă.
-Cină: foloseşte acelaşi meniu ca la prânz, dar într-o cantitate mai mică. Cina trebuie consumată până în 20:00.
•Ziua 3
-Mic dejun: o porţie mare de fructe, în funcţie de preferinţe.
-Prânz: o porţie de paste cu sos de roşii. Aceasta este una dintre cele mai generoase categorii de alimente, deoarece poţi mânca inclusiv ciocolată neagră.
-Cină: o salata mare, cu roșii, branza, castraveți, lamaie. Cina trebuie să o iei înainte de ora 20:00.
•Ziua 4
-Mic dejun: o porție mare de fructe
-Prânz: La prânz poţi mânca fructe şi legume. Poti adauga nuci şi seminţe, ca să capete consistenţă.
-Cină: Consumă acelaşi meniu de fructe şi legume, însă într-o cantitate mai mică faţă de cea de la prânz. Nu uita că cina trebuie mâncată până în ora 20:00, si daca vrei poti face sport, ajuta mult!

| AnaAna23 a răspuns:

Ca sa scapi de burta trebuie sa mananci urm alimente: grapefruitul, avocado, fructele de pădure, carnea de pui, curcan sau struţ, fără pieliţă, preparată fiartă sau la grătar, fara pic de ulei. Mai recomand pestele gras (macrou, cod, somon) şi fructele de mare (creveţi, caracatiţe, calamari) - dar nu prăjite. Lighidele sunt foarte importante - apa plată, ceaiul verde, iaurtul sau kefirul sunt ideale pentru orice dieta❤️ Evita asocierea dintre proteine (carne, peşte, ouă, brânză) şi carbohidraţi (cartofi, paşte, cereale, pâine, dulciuri) pentru ca te vor balona. Urm filmulețe te vor ajuta mult. Încerca zilnic sa le faci https://www.youtube.com/watch?v=NfvD5yEFh28 Sper sa te ajut, mai ai o dieta jos, succes!

| AnaAna23 a răspuns:

Daca mai vrei sa-ti dau da-mi facebook-ul tau, daca ai

| Muraru_Magda_1996 a răspuns:

La varsta ta nu necesiti cura de slabire... Mananca regulat doar cu paine neagra sau de secara. Mult sport, incearca sa nu mananci foarte multe dulciuri si sa fii atenta la calorii... La o fata/femie este recomandat ca mancarea sa aiba in total 1800 cal/zi happy

| Alle740 a răspuns:

Sa ajungi la macar 50 de kilograme? Ar trebui sa ai maxim 45 de kg. Maxim. Adica eu am 1.63 si am 43 de kg si sunt mai mare ca tine.
Mama ta de ce nu are grija de ce mananci? De fapt, de ce nu are grija de sanatatea ta? De obicei copiii sunt supraponderali din cauza parintilor INCONSTIENTI.
Pe langa ca trebuie sa iti schimbi TOTAL alimentatia, trebuie sa faci MISCARE. Adica SPORT. E clar ca daca mancai sanatos si faceai sport nu aveai probleme, nu? Apropo, iti propun sa faci niste analize(colesterol). Un corp supraponderal(obez) e un corp nesanatos, si asta e clar. Iti dai seama ca intr-un corp supraponderal nimic nu mai functioneaza cum trebuie, nu? In fine, sa revenim.
Cum poti sa ai o alimentatie sanatoasa? Ei bine nu sunt doctor sau ceva, dar stiu multe despre asta asa ca pot sa iti dau raspunsul.
Trebuie sa renunti la dulciuri, sucuri din comert, prajeli in ulei, fast-food, grasimi, carne si tot ce contine chimicale, conservanti etc.
De ce? Pai.
Dulciurile, pe langa faptul ca dau un fel de dependenta sunt si foarte nocive. Corpul ia ce are nevoie (nu mare lucru) si transforma restul in grasimi. Genial, nu? In schimb poti manca ciocolata neagra, e sanatoasa.
Sucurile. nici nu iti dai seama cat sunt de nocive. Sincer, eu nici macar nu am baut sucuri din comert de prea multe ori in viata. Asta trebuie sa faci si tu. In schimb poti sa iti faci suc acasa.
Prajelile. Probabil cele mai nocive. Sau nu? Eh. oricum trebuie sa stii ca ORICE e prajit in ulei (ORICE ULEI) este TOXIC. Cartofii prajiti, snitele si orice e prajit in ulei. Trebuie sa renunti la ele. Aici intra si biscuitii.
Fast-Food. Nu cred ca trebuie sa mentionez de ce e nociv, nu? Oricum mentionez ca trebuie sa renunti definitiv la fast-food, asa ca adio Mc Donald's, KFC, Burger King sau orice restaurant de genul (aici intra si snaks-urile).
Grasimileee. NOCIVE. Atat de nocive. Nu cred ca trebuie sa spun prea multe. Fara chestii grase. Inclusiv smantana, untul, branza grasa etc. Aici o sa bag si chestile micro-procesate, chiar daca nu fac parte din aceeasi categorie. Asa ca daca iti place salamul, parizerul si toate astea. e nasol. Si trebuie sa renunti la ele.
Carneaa. Probabil crezi ca sunt nebuna si probabil mai crezi si ca e ceva sanatos si de care avem nevoie in alimentatie, nu? Ei bine nu. Daca prajelile in ulei, fast-food-ul sau celalte nu sunt pe primul loc la ''Care este cel mai nociv'', atunci carnea sigur este. Ma refer la toata carnea in afara de cea de peste, care nu e asa rea. Deci. Oricum, dar oricum sau de oriunde ar fi carnea (comert sau curtea din spate) ea este NOCIVA. Nu mai stiu exact ce doctor a spus asta, dar oricine ar fi fost a fost un geniu (sau este, idk). Era ceva de genul : ''Carnea nu este altceva decat o concentratie de celule moarte, sau agonizate, traind intr-o hazna de sange stricat intrat in putrefactie. Iar oamenii numesc asta alimentatie benefica''. Iti cam piere pofta, nu? Pe langa asta, carnea (din comert) contine si o multime de chimicale si puii traiesc in niste conditii. ''de vis''. Cat despre carnea de porc, stiai ca porcii mananca si soareci. sau chiar sobolani? Probabil ca nu. Dar din cauza asta carnea de porc e infestata cu trichineloza. Oricum, pofta buna la carne de acumwinking.
Conservanti, chimicale? Nu trebuie sa mai spun ceva, nu? O sa iti spun doar sa nu mai ai conserve in casa si sa citesti de acum ambalajele alimentelor pe care le bagi in gura.

Aici am mentionat doar ce nu ai voie sa mananci. Probabil lista nu e completa, dar oricum contine esentialul.
Pe langa asta, ar trebui sa mai fie o lista cu ce trebuie sa mananci, dar tu nu ai intrebat asta. Oricum iti spun ca trebuie sa mananci de 3 ori pe zi, regulat. Si nu uita ca micul dejun e cea mai importanta parte a zilei, cina se ia inainte de 6 si trebuie sa bei 2 litrii de apa pe zi.

Ok, am terminat cu alimentatia. Urmeaza sportul, nu? Ei bine. Eu o sa iti spun doar ca stand pe canapea si scobindu-te in nas in timp ce iti speli creierii in fata televizorului nu o sa scapi de kilogramele in plus. Poti sa cauti despre beneficile sportului si pe internet, nu trebuie sa iti pun totul in fata.

Oricum sper sa fi constienta de acum de ce bagi in gura. Un sfat: vorbeste si cu ai tai despre alimentatie pentru ca daca ei ar fi stiut asta, probabil ar fi avut grija de sanatatea ta.
Trebuia sa scriu mult mai mult, dar oricum raspunsul asta va iesi kilometric.

Bafta si nu uita ca odata ce ai inceput sa mananci sanatos trebuie sa o faci toata viata nu doar pana ce slabesti. Dietele sunt cea mai mare prostie.
Oricum bafta din nou!

| Oana_Oana_1975 a răspuns:

Eu am 1.63, 40de kg
Iti fac un program incat sa iti faci toate poftele
Mananci o data pe luna fast-food
Mananca mai mult peste (pestele nu ingrasa)
Nu trebuie sa renunti la paine mananca cel mult doua felii de paine la masa
Trei patratele de ciocolata la doua saptamani
Cel mai bine ar fi sa te apuci de un sport iti recoman inot handbal si karate
Cand nu poti sa adormi fa 20 de abdomene complete si din ce in ce zlabesti poti sa adaugi cate 5abdomene la mine a mers aveam 63 de kg iar acum 40 este o scimbare foarte radicala la mine a mers in doua luni

| RamonaDenisa a răspuns:

Incearca ca tot ce mananci sa mananci in jumatate, daca iti este foame bea un pahar cu apa si daca foamea nu trece spala-te pe dinti. Poti faci asta de mai multe ori pe zi. Este sigura, o stiu de la un doctor. Incearca, rezultatele nu vor fi imediate dar vei slabi. Funda? big grin

| BTWWWWW a răspuns:

Eu am 38 de kg si uite ce fac :
Alerg 3 -4 km aproape in fiecare seara.
Incearca sa renunti la pepsi, cola, si alte bauturi cu acid deoarece nu te ajuta de loc. Din contra.
Bea doar apa. rare ori suc
Pa-pa fast-food. rare ori.
Flotari (abdomene), cand te plictisesti fa macar 20.
Sper sa te ajute! Pe mine ma ajuta foarte mult! Fundita?