| Loredana96 a întrebat:

Buna,am o problema care ma scoate din sarite si ma nelinisteste.
Deci,mi-a iesit o masea de minte sus, mai creste una in partea cealalta si una jos.
Am ganglionii gitului putin mariti.Nu prea am dureri.Foarte rar, dar sint suportabile.Cresterea e una lenta, deci e de lunga durata.Problema e ca una deja a crescut si e putin crescuta strimb, in obraz.Nu ma doare nimic,doar ca am o umflatura in mucoasa obrazului de culoare rosiatica.O am demult, si creste si ea lent.O imflatura asemanatoare e si in partea cealalta a obrazului.Problema e ca nu sint chiar la nivelul maselei de minte.
Am fost deja de doua ori la stomatologi diferiti,si mi-au spus ca nu e nimic strasnic.Dar am impresia ca ei s-au uitat la masele, dar nu la acele imflaturi care sint motivul nelinistii mele.Am impresia ca stomatologii astea sint indiferenti de noi.I-am aratat si mamei,si a spus ca asa e cind cresc maselele de minte.
Dar pe internet, scrie ca acestea sint primele simptome ale unu cancer bucal.Si ca chiar o masea de minte crescuta incorent poate face cancer.
Nu stiu ce sa mai fac...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

In ziua de astazi orice face cancer. Doar traind poti face cancer.
Esti inca mica (banuiesc), deci riscurile de cancer bucal sunt destul de mici, mai ales daca nu fumezi si daca nu consumi alcool.
Cel mai probabil este din cauza maselelor de minte sau sunt niste afte. Este foarte posibil ca maselele de minte sa irite zona de langa si sa cauzeze acele umflaturi.
Daca vrei sa fii sigura, mai mergi la un stomatolog si inainte sa te controleze roaga-l explicit sa se uite la umflaturile respective si sa iti spuna daca este ceva in neregula cu ele.