| Loredana96 a întrebat:

Buna,am o problema care ma scoate din sarite si ma nelinisteste.

Deci, mi-a iesit o masea de minte sus, mai creste una in partea cealalta si una jos.

Am ganglionii gitului putin mariti.Nu prea am dureri.Foarte rar, dar sint suportabile.Cresterea e una lenta, deci e de lunga durata.Problema e ca una deja a crescut si e putin crescuta strimb, in obraz.Nu ma doare nimic, doar ca am o umflatura in mucoasa obrazului de culoare rosiatica.O am demult, si creste si ea lent.O imflatura asemanatoare e si in partea cealalta a obrazului.Problema e ca nu sint chiar la nivelul maselei de minte.

Am fost deja de doua ori la stomatologi diferiti, si mi-au spus ca nu e nimic strasnic.Dar am impresia ca ei s-au uitat la masele, dar nu la acele imflaturi care sint motivul nelinistii mele.Am impresia ca stomatologii astea sint indiferenti de noi.I-am aratat si mamei, si a spus ca asa e cind cresc maselele de minte.
Dar pe internet, scrie ca acestea sint primele simptome ale unu cancer bucal.Si ca chiar o masea de minte crescuta incorent poate face cancer.
Nu stiu ce sa mai fac...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Lawliet14 a răspuns:

Stai linistita, garantez ca nu e cancer. laughing Daca iti sunt inghesuite si te deranjeaza, pai atunci scoate-le! E foarte usor, eu mi le-am scos pe aproape toate si 2 deodata. Nu simti nimic, nici macar dupa deoarece iei algocalmin. Mie nici nu mi-a trebuit ceva mai puternic pentru ca nu m-a durut serios nici cu algocalmin.

| WhiteLife a răspuns:

Nu cred ca e chiar atat de grav. Multe simptome seamana intre ele. Poti incerca sa te mai duci la un stomatolog mai bun/cunoscut (mai scump), eventual intr-un alt oras mai mare, si vezi ce iti zice. Si poti astepta pana iti cresc si vezi atunci daca se amelioreaza.