| Schrotter54321 a întrebat:

am o problema ce ma macina de mult timp...sad
De mult timp ma tot lupt cu viermisorii intestinali(am 15 ani)... dispar o perioada si apoi simt din nou mancarimi anale iar eu chiar nu stiu ce sa mai faccrying mi-e si rusine sa mai spun alor mei de problema pe care o am pentru a nu crede ca sunt nespalata sau ceva...adica la varsta asta sa am in continuare mi se pare ceva rusinoscrying
Spuneti-mi ce-mi recomandati sa fac ...si ce tratamente naturiste care sa dea roade definitive stiti? daca v-ati confruntat cu aceasta problema, cum ati rezolvat-o?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai nevoie de tratament recomandat de medic. Este imposibil sa te faci bine cu tratamente naturiste sau medicamente dupa ureche.
Nu e rusinos sa ai viermisori intestinali, e rusinos sa nu mergi la medic imediat ce observi.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

SCOATE-ŢI din căpşor chestia asta cu "remediile naturiste"!

De MULTE ori, acestea NU "funcţionează"!

Ar TREBUI să cumperi MEDICAMENTE pentru eliminarea oxiurilor - tratamentele naturiste fiind ADJUVANTE ( ele doar ajută, UNEORI, la eliminare ).

În PRIMUL rând, este NECESAR un control a medicul de familie şi analize de scaun pentru CONFIRMAREA diagnosticului prezumtiv.
Apoi, medicul îţi va prescrie un anumit MEDICAMENT!

În farmacii se găseşte o gamă VARIATĂ de medicamente împotriva oxiurilor - vezi linkul :
http://www.pcfarm.ro/dictionar.php?id=Oxiuri

EVIDENT, având în vedere cele descrise de tine, "tratamentul" naturist folosit NU funcţionează!

Vezi alte detalii despre oxiurază la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Parazitoze/oxiuroza-enterobioza_552

http://www.sfatulmedicului.ro/......xiurii_678

De asemenea, să fi foarte ATENTĂ la igiena corporală şi la modul în care sunt spălate hainele şi lenjeria de pat!

Spălarea acestora trebuie să se facă la temperaturi de 90 grade, sau chiar să se fiarbă timp de 30 minute, apoi, după uscare, să fie călcate cu fierul încins!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Alimente cu efecte anti-parazitare: usturoiul crud, ananasul proaspat, morcovi, citrice, turmericul, cuisoarele, oregano.
Eu iti recomand sa faci analize de sange pentru depistarea parazitiilor intestinali, indiferent de varsta, deoarece in sange se vad cel mai bine si sunt depistati de la prima analiza nu ca si la ceea de scaun!
Mie medicul mi-a recomandat Zentel 5 zile.
Dar nu te automedica si mergi tu frumos la medic sa-ti prescrie ceva.
Te pup!

| LivingLouder a răspuns:

Du-te la medic si intreaba acolo

| ioanaAn a răspuns:

Nu te astepta la rezultate satisfacatoare daca folosesti medicamente dupa ureche. Cel mai bine te duci la medic. N-ai ce sa faci, trebuie sa le spui, nu este nimic rusinos in asta! Mai rusinos este sa-i pastrezi si sa nu faci nimic in sensul asta!

| CatalinPTM a răspuns:

Nu mai manca dulce ( bomboane, prajituri etc ) mananca mult usturoi si bea multa apa happy

| h4mh4m a răspuns:

Ok prietene, deci am uitat cum se numesc sunt niste pastile da o fuga pana la medicu tau de familie si spune-i, dupa acea cand iei pastilele dupa ce incepi tratamentu chiloti si cearceafuri fresh si alea sa fie spalate calumea cu apa fierbinte si nu vanturate ca poate sa ia toata lumea, seara cand te mananca gaozu iese un vierme dala si iti depune ouo pe acolo alea sunt mici si prin aer se pot inhala, chiar dupa cearceaf.

| Vizitiu09 a răspuns:

Da sa nu mai mananci seminte si sa mananci usturoi cat mai mult de exemplu dimineata mananci 2 -3 perechi de catei din aia cu paine cu omleta si ce mai mananci tu si seara la fel si sa bei apa si sa speli bine lenjeria si pe dinti si o sa iti treacaa