| Nimeni664 a întrebat:

Am o problema cam stanjenitoare. Acum 6 luni au aparut niste mancarimi anale pe care le-am ignorat. Cu timpul s-au agravat si am observat un fel de secretie care are forma unor "viermisori" albi. Aceasta problema a devenit deja insuportabila, mai ales noaptea cand incerc sa ma culc. Tamponarea cu spirt este extrem de dureroasa, dar opreste chinul pentru o perioada de timp. Iar scanulul la randul lui, provoaca durere. Imi este rusine sa ma prezint la medic cu problema asta. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Du-te la medicul de familie sa-ti dea o trimitere sa-ti faci un examen coproparazitologic sau mergi direct la un laborator si fa-l singur iar apoi cu rezultatul mergi la medicul de familie pentru tratament. Nu ai de ce sa-ti fie rusine, medicul nu judeca ce faci, crede-ma ca sunt unii cu probleme mult mai stanjenitoare decat a ta, parazitii intestinali sunt foarte des intalniti, mai ales la copii, asa ca nu ai motiv sa-ti fie rusine.

| Lola05 a răspuns:

La medic mergem atunci când avem probleme de sănătate, nu când suntem sănătoși tun și perfecți și parfumați doar ca să bifăm că am trecut pe acolo.
Unele probleme pot părea "jenante", dar crede-mă că medicii sunt obișnuiți să vadă cam orice.
Și eu când am făcut varicelă a trebuit să merg la medic pentru că aveam complicații urâte după 2 săptămâni. I-am zis mamei că îmi e rușine să merg să mă consulte pentru că nu mai făcusem baie deloc în acele 2 săptămâni (așa se considera până acum câțiva ani, că atunci când ai varicelă băile sunt interzise) și mă simțeam jenată să apar așa în fața doctoriței. Dar doctorița m-a asigurat că e în regulă și să nu-mi fac niciun fel de probleme pentru că știe exact prin ce trec și care e procedura.
Așa că dragul meu, treci peste rușine și mergi să-ți vezi de sănătate. Cu rușinea nu faci multe-n viață. Și ai să vezi ce bine te simți după ce primești tratamentul corect pentru afecțiunea ta. Nu sta să te chinui happy
PS: Procedează așa cum ți-a scris CuriousStuff, ți-a dat exact pașii pe care ar trebui să-i urmezi. Multă sănătate!

| AKARA0 a răspuns:

Baga usturoi și semințe de dovleac la greu, că o sa scapi rapid de ei.

| Annamaria21 a răspuns:

Nu are de ce sa iti fie rusine, este ceva normal, crezi ca esti primul cu o astfel de problema? Daca nu te duci s se putea ca viermisorii sa iti faca o rana foarte urâtă în anus si nu cred ca ai vrea asta, in plus daca nu te duci la medic nu scapi de ei. Du te de urgenta la medic si lasă rusinea, cu rusinea mori

| Elegant a răspuns:

Mergi in graba la medic. Nu sta pe loc, nu are de ce sa iti fie jena, mergi, ai trecuta peste aceasta etapa si asta e. Vrei sa suferi operatii?