| anonim_4396 a întrebat:

Buna,as vrea sa imi spuna si mie cineva cum sa folosesc produsele pentru ten.Am din gama La Roche-Posay gel de curatare si crema tot La Roche-Posay Effaclar dou, care am folosit o luna si ceva apoi am renuntat si momentan folosesc din gama vichy gel normaderm si o crema tot vichy ideal life serum.Acum vreau sa imi iau demachiant si lotiune tonica dar nu stiu cum sa folosesc.Intai demachiant apoi lotiune sau gel de curatate nu stiu.Cum as putea face? FUNDA RESTU VOTURI

Răspuns Câştigător
| xAliya a răspuns:

Intai folosesti demachiantul(aplici demachiant pe niste dischete demachiante si indepartezi tot machiajul..in zona ochiilor lasa discheta imbibata in demachiant cateva secunde pe pleoape si mai apoi cu miscari finute de sus in jos inlaturi machiajul ochiilor, nu freca sau agresa pielea), apoi folosesti gelul de curatare, clatesti tenul il tamponezi cu un prosop mai astepti un minut ca sa fi sigura ca pielea e perfect uscata si apoi umezesti o discheta demachianta cu lotiune tonica si iti stergi toata fata.Gelul Normaderm daca nu ai probleme evidenta cu acneea il poti folosi o zi da si una nu..fiind mai mult o crema tratament decat o crema obisnuita iar in rest aplici in fiecare seara serum-ul de la vichy(in jurul ochiilor aplical prin miscari de tapotare si nu prin miscari circulare).

| anonim_4396 explică (pentru xAliya):

Am puncte negre si albe sub piele pe care nu pot sa nu le sterg...si de exemplu eu imi iau demachiant si lotiune tonica de la firme diferite pentru ca de la vichy costa foarte si nu am bani...are ceva

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Întâi demachiantul, limpezești foarte bine cu apă, tonic dacă ai un ten gras și apoi aplici crema.
Mergi pe gama Vichy, chiar merită banii!
Pa, pa.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Motivul pentru care vrei sa le folosesti este : imbatranirea prematura a fetei

| anonim_4396 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Deja este.dar tot trebuie sa folosesc pentru ca am tenul gras

| xAliya a răspuns:

Nu are nimic stai linistita.Incearca pe cat posibil sa ti iei o lotiune tonica fara alcool pentru ca iti usuca tenul si ti se va si ingrasa mai repede(dat fiind ca alcool-ul usuca tenul si acesta ca sa se apere produce mai mult sebum).O lotiune tonica buna fara alcool este cea de la L`oreal din gama pentru ten sensibil(este roz), sau cea de la elmiplant care de asemenea nu contine alcool tot din gama pentru ten sensibil.Iar pentru punctele negre ai grija daca folosesti fond de ten sa nu ti astupe porii(asta poti testa oprind folosirea lui si urmarind reactia tenului), de asemenea poti folosi saptamanal un scrub din zat de cafea sau chiar bicarbonat sau zahar macinat amestecat cu ulei de samburi de struguri, caise sau alt ulei cosmetic.

| anonim_4396 explică (pentru xAliya):

Multumesc