| Ablex222 a întrebat:

Am o problema cu penisul meu, problema e ca am fimoza și sunt destul de sigur ca e de gradul 2 cum as putea sa îmi tratez problema? Am 14 ani și as vrea sa ca doctorul sa fie ultima optiune și în cât timp se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ai multa rabdare si timp liber zilnic de 2-3 ori, in acel caz poti sa optezi sa aplici asa numita metoda Beauge, de largire a deschiderii preputiului. Eliminarea fimozei poate fi tratata si rezolva acasa, prin metoda decalotarilor repetate a penisului in stare flasca, adica o manopera asemanatoare cu masturbarea. In vederea realizarii acestui ''tratament'' pielea preputiului trebuie sa bine inmuiata prin inbibarea sa cu unguent pentru ca pielea sa devina cat mai elastica si apoi deschiderea preputiului se largeste ajutorul a 2 degete introduse prin deschidere. Astfel se intind celulele existente in asa numitul "inelul fibros" situat la capatul preputiului, cel care limiteaza marimea deschiderii. Se recomanda sa fie folosit ca unguent de inmuiere a celulele "inelului fibros" unul dintre urmatoarele produsele : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%), ori NIVEA, cumparate din farmacie. Cu unul dintre cremele amintite se unge din belsug preputiului aflat in zona glandului (capului) si dupa ce unguentul/crema este absorbita in intregime de preputiu, se va masa si intinde cu 2 degete introduse prin deschidere sub preputiu si intinderea acestuia in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza.
Sau se poate folosi cu real succes si setul de inele elastice din silicon, special create si produse in acest scop.
INELE FOLOSITE PENTRU LARGIREA PREPUTIULUI CU FIMOZA https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g.
De regula in decurs de 2 maxim 3 luni se obtine deplina largire a preputiul in aczul in care fimoza este de gradul 2. Multa sanatate!

1 răspuns:
| jj7700 a răspuns:

La varsta ta ar trebui sa poti decalota complet. Te poti chinui cu creme si exercitii, dar sincer cred ca tot mai bine e sa faci circumcizie. Dureaza 30 min operatia, anestezie locala, nu doare aproape deloc si dupa scapi de orice problema de genul pe viitor. Nu zic ca pentru multe domnisoare arata si mai bine fara preput.