| Ervinq a întrebat:

Cum tratez fimoza acasa?
Cred ca am fimoza de gradul 1.
Pot decalota penisul fara probleme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca poti decalota, ce inseamna fimoza pentru tine?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru darrio2007):

A omis sa precizeze ca reuseste sa-si decaloteze penisul doar atunci cand este in stare flasca. Nu o poate decalota dupa ce intra in erectie.

| darrio2007 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Foarte obsedati copiii astia de fimoza asta. Nu trec 2-3 zile fara sa intalnesc o asemenea intrebare pe site. De creier nu se ingrijoreaza niciunul.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Poti folosi asa numita metoda/procedeu Beauge, care implica o manopera de intindere fortata a celulelor din inelul fibros in vederea largirii treptate a diametrului deschiderii preputiului. In vederea realizarii acestui ''tratament'' pielea preputiului trebuie sa fie cat mai bine inbibata cu unguentul folosit pentru a inmuia inelul fibros si apoi largirea deschiderii preputiului cu ajutorul a 2 degete introduse sub preput. Intre unguentele recomandate a fi folosite poate fi : BETADERM (betametazona) sau DERMOVATE (propionat de clobetasol 0, 05%), ori NIVEA, cumparate din farmacie. Cu unguentul ales se unge din belsug preputiul aflat in zona glandului (capului) si dupa ce unguentul/crema este absorbita in intregime de preputiu, se va masa si intinde cu 2 degete introduse prin deschidere sub preputiu si intinderea acestuia in toate directiile, cu forta, pana la aparitia durerii, pana la limita suportabilitatii. Se executa acest tratament de 2-3 ori pe zi, timp de 2 saptamani cu 1 saptamana pauza.
2.) Pentru a fi intins inelul fibros situat in capatul extrem al preputiului poate fi folosit si setul de inele elastice special create pentru a elimina fimoza. Inelele sunt prezentate in : https://www.youtube.com/watch?v=2FW-sALC-2g
Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Păi dacă îl decalotezi fără probleme, unde ai fimoză?!?