| Cryzy a întrebat:

Am o problema de care sunt un pic ingrijorata. Azi am observat ca am un fel de bubita pe organul genital pe labia majora. Nu are o culoare, e de culoarea pielii. Nu ma mananca si nu ma doare decat daca apas. E una singura dar nu stiu de unde a aparut. Stiti cumva ce e si daca trece de la sine? Sau daca trebuie sa dau cu vreo crema sau altceva. Dar va rog sa nu-mi spuneti sa merg la medic ca mi-e rusine si nu vreau sa cred ca e ceva atat de grav de dus la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anamaria91 a răspuns:

Nu vreau sa am dreptate, dar poate fi neg. Iar daca ai viata sexuala activa poate fi de la partener. Poate fi de asemenea o simpla bubita care trece, dar decat sa astepti sa treaca si sa te trezesti ca se agraveaza, mai bine mergi la medic. Cauta-ti doctorita daca ti rusine de doctori. Nimic rau nu patesti. Oricum o data si o data tot va trebui sa mergi si acolo.
Deci sfatul meu e ginecologia. Nu te juca cu chestii de genul acesta.
Curaj!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Daca e de culoarea pielii, s-ar putea sa fie un papilom(neg), nu descrii exact forma, dar banuiesc ca stii cum arata un neg, doar ca in zona genitala e mai moale... e posibil.Si mie mi-au aparut acum cativa ani in zona genitala si mi-a fost rusine sa merg la medic, doar ca am avut nevoie la un moment dat de consult ginecologic si atunci am aflat ca am papilomatoza, m-am tratat cu o solutie speciala...Sa stii ca e important sa mergi la doctor, pentru ca virusul papilomatozei e responsabil de aparitia cancerului de col uterin.Nu vreau sa te sperii, dar trebuie sa ai grija de sanatatea ta.