| Trixy65 a întrebat:

Azi cand eram la baie, am observant ca la zona intima (sunt fata), la marginea chilotului, mi-a aparut o bubita cu puroi. Cum am pus unghia, cum a iesit puroi din ea. Acuma a devenit tare si ma doare cand apas. Ce poate fi? Ieri nu am vazut bubita, iar bubita am vazut-o acum 30 de min.. Este prima oara cand am asa ceva la zona intima.

Va trece de la sine sau sa merg la doctor? Ii voi zice si mamei, dar pana atuncia vreau sa stiu daca e grav sau nu.

Funda.

P.S. : NU am intretinut relatii sexuale, sunt virgina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde de aspect & simptomatologie...
Cel mai probabil, este vorba de un coş sau de un furuncul :(

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/furunculul_1403

http://www.divahair.ro/......_tratament

Poţi să-l ungi de 3 ori pe zi cu o Cremă pe bază de antibiotic ( gen Triamcinolon, Negamicină, Tetraciclină, etc. ).
Apoi îl pansezi ( deasupra ) cu pansament cu leucoplast şi rivanol ( ca să nu se şteargă crema ).

Dacă nu se vindecă în 5-7 zile, atunci nu este coş/furuncul.

Toate cele bune!

| Trixy65 explică (pentru bursuc001):

Buna ziua!

Au trecut 2 zile iar acea bubita e cumva invinetita (nu stiu cum sa explic exact), si este aproape tare.

| bursuc001 a răspuns (pentru Trixy65):

Unge-o cu cremă, aşa cum spuneam anterior, şi ar trebui să se vindece!

| Anonimuserr a răspuns:

Trece de la sine. Dă cu spirot să o dezinfectezi că presupun că nu ai iod prin casă sau betadină sau alt dezinfectand care se folosește prin spitale și policlinici.
Dacă te simți ok și e în reuglă atunci nu mai trebuie să te duci la doctor. Mai apar și bube din astea. Poate a fost un coș ceva.

| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Nu stiu ce sa zic, daca e grav sau nu, dar ceea ce pot sa iti spun este sa te duci sa ii zici mamei si sa te duci la un doctor.
El este singurul care poate sa iti spuna exact ceea ce ai.
Nu te rusina, doctorii au vazut mult mai multe decat o bubita!
Curaj, in fond, e vorba despre sanatatea ta! happy bafta!

| Coquinne a răspuns:

Ce pofta de mancare ne-ai facut.

| ivanhoe a răspuns:

Probabil ca va trece de la sine. Nu ai zis cat de mare e acea ''bubita''. Stiu ca e jenant sa-i spui mamei sau sa mergi la medic. Probabil e un fleac de care nu trebuie sa-ti faci griji. Totusi, sa-i spui mamei nu-i un lucru rau. Te va intelege si iti va da ajutorul necesar.