| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am o problemă, de câteva zile îmi tot chioraie stomacul dar cel mai des dimineața și am probleme și cu scaunul când ma duc la baie, adică am diaree.
Ce pot sa fac? Aștept răspunsuri mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

1. Mergi la farmacie si iei niste prafuri IMODIUM, pe care le dizolvi in apa si le bei.
2. Nu bei nici un fel de suc sau bauturi alcoolice pentru 1 saptamana, ca sa nu inrautateasca situatia si sa treaca diareea
3. pentru urmatoarele 2-3 zile nu mananci decat: morcov si orez fiert si eventual supa de zarzavat.
4. Sub nici o forma nu mananci lactate, branzeturi, iaurturi, inghetata, sau mancaruri grase ori grele.
Da-i timp stomacului sa se refaca, cateva zile nu se intampla nimic daca tii regim alimentar.
Sanatate maxima!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Saprosan.
Dietă hidrică, adică apă și ceai, până trece.

| gogu220 a răspuns:

Poţi lua ceva de la farmacie dar poţi încerca şi cu un ceai de mentă.

| gothicbat a răspuns:

Pluta