| Anormal12 a întrebat:

Bună dimineața, am dureri de stomac de câteva zile, chioraie matele seara. Durerile doar când stau întins sau culcat îmi vin.Menționez ca am scaun galben și destul de moale.Ce as putea lua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Cel mai probabil calculi biliari. Mai poate fi pancreatita, hepatita sau infectie parazitara (giardia, de exp).
Pluteste scaunul in apa de la WC?
Ce varsta ai?
Te doare si capul? Starea generala cum e? Te simti mai obosit decat de obicei?

| Anormal12 explică (pentru gratargratar):

Plutește scaunul, nu am dureri de cap cap și ma simt puțin obosit, în rest nu am nimic în timpul zilei, doar seara când ma pun în pat ma deranjează stomacul

| Anormal12 explică (pentru Anormal12):

Am uitat sa menționez ca am 24 de ani

| gratargratar a răspuns (pentru Anormal12):

Daca n-ar fi fost scaunul galben, as fi spus ca e ulcer.
In orice caz, trebuie sa te duci la o consultatie la un doctor de medicina interna. Va trebui sa-ti faca o ecografie abdominala (e ieftina, rapida si nedureroasa).
Bafta!
Daca vrei, ma poti tine la curent cu evolutia.

| Anormal12 explică (pentru gratargratar):

Cam ce medicamente as putea lua?

| gratargratar a răspuns (pentru Anormal12):

Medicamentele pe care le-ai putea lua se pot da doar pe reteta medicala. Sa NU iei medicamente pentru stimularea bilei (!), pentru ca, daca ai pietricele biliare, astea pot pleca pe canal, si se pot bloca pe canalul pancreatic comun (si dai de ma-sa lu' dracu).
Daca exista niste mici calculi biliari, se poate ca atunci cand stai aplecat, sa obstructioneze mai complet canalul biliar, impiedicand de tot curgerea bilei si durerea poate aparea datorita contractiei veziculei biliare, sau a inflamatiei. De asemenea, dupa cum am spus, poate fi si de la pancreas.
Ti-am spus ca cel mai bine este sa mergi la medic ca sa obtii diagnostic cert. Poate Doamne fereste este ceva mai grav, si atunci nu faci altceva decat sa agravezi situatia prin asteptare.