| Samo a întrebat:

Am o problemă de natură chirurgicală. Am nevoie de câteva detalii despre operaţia numită: Ablaţie. [Ablaţia prin cateter]. Mă întrebam dacă. nu faci operaţia. se poate ajunge la moarte?
Mulţumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sindromul WPW nu are absolut nici o legatura cu ce spui tu, ci este ceea ce spuneam eu. Este reprezentat de prezenta unui fascicol aberant care nu mai transmite impulsul electric la inima asa cum ai invatat la anatoie in scoala generala, ci gresit si determina aritmii. NU are legatura cu nici o vena, ci este reprezentat de niste fibre miocardice speciale care au caapcitatea sa transmita impulsuri electrice. Prezenta acestui fascicol aberant este o malformatie.
Ablatia lui se face printr-un tub (cateter) introdus prin vena femurala pana in cord, in vecinatatea zonei in care a fost depistat anterior fascicolul. Pe acest tub se introduce o camera fideo si un emitator de radiofrecventa cu care se vor distruge acele celulele miocardice aberante.
Procedura are risc minim, practic nu se moare in urma ei si rezultate excelente (98% din pacienti se vindeca complet). In absenta tratamentului, pacinetul va face la un moment da (peste o zi sau peste 50 de ani) o tulburare de ritm care ii va fi fatala (adica o sa-l omoare)

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ablatia cui? Ablatie inseamna indepartarea chirurgicala a ceva. Nu ne spui despre ce este vorba. Cel mai adesea, ablatia prin cateter se refera la un fascicul aberant de conducere cardiaca care determina aritmii. Nu stiu daca la asta te referi, dar daca da, atunci in lipsa operatiei, exista permanent riscul de moarte subita (o aritmie ivita din senin care sa opreasca definitiv inima)

| Samo explică (pentru Brigaela):

Ablatie la inima. Are un fel de vena infundata in apropierea inimi. si banuiesc ca pe aceea vrea sa o indeparteze. Am inteles si ca vrea sa ii bage o camera video prin picior care sa ajunga pana la inima (nu am inteles sigur de ce asta, dar probabil pentru monitorizarea inimii)
Am sa incerc sa fac rost de mai multe detalii daca mai ramaneti cu mine sa ma ajutati. Multumesc.

| Brigaela a răspuns (pentru Samo):

Sunt aici, dar ce spui tu nu are nici o logica. Venele infundate nu se scot (asta inseamna ablatie), nici nu s-ar putea. camera video se introduce alaturi de electrodul de ablatie ca sa vada ce structura distruge (nu ar putea monitoriza cordul cu o camera introdusa intravascular). Fa rost de detalii medicale, te rog, ca sa inteleg si eu.

| Samo explică (pentru Brigaela):

Deci treaba sta cam asa: Are palpitatii la inima din cand in cand. Aceste palpitatii se datoreaza acelei vene infundate aflate in apropierea inimii [spun doctorii]. Iar ei vor sa-i bage un cateter prin picior, care v-a fii ghidat pana la inima si care actioneaza cu laser, laser care ii va desfunda acea inima.
Asa am inteles ca se numeste aceasta actiune. operatie de ablatie.

| Brigaela a răspuns (pentru Samo):

Nu, ablatia este cu totul altceva. Ce descrii tu este o tromboza care nu se poate trata prin ablatie, ci sunt alte interventii (care se pot face pe cateter). va trebui sa afli un diagnostic medical real (nu vena infundata care nu prea inseamna nimic) daca vrei mai multe detalii.
Eu cred ca are o tulburare de ritm cardiac determinata fie de un bloc, fie de un fascicol aberant (diferenta este semnificativa) si ca se va incerca, prin catater, distrugerea acelui fascicul aberant sau a obstacolului pe sistemul excitoconductor. De asemenea, laserul nu are nimic de-a face cu asta, asa ceva nu se face niciodata cu laser (amplificare a luminii prin stimularea emisiunii radiației), ci prin radiofrecventa, ceea ce este cu totul si cu totul altceva. Cred ca tu nu imi spui niste termeni medicali copiati dintr-un diagnostic scris al medicului, ci imi spui niste povesti auzite indirect si care nu prea mai au nici o legatura cu realitatea. Mai mult, cine le-a adaptat nu are nici cunostinte de fizica si transforma radiofrecventa in laser si problemele de conducere electrica in probleme de circulatie a sangelui.

Eu sunt dispusa sa iti explic despre ce este vorba, dar am nevoie de un minim de informatii reale.Pentru inceput, cred ca as intelege mult mai multe daca as sti diagnosticul (copiat litera cu litera de pe un act medical)

| Samo explică (pentru Brigaela):

Deci, cred ca s-au incurcat lucrurile la maxim. Mie mi s-a spus povestea aceasta explicata mai sus, dar pe foaie am citit ca are sindromul WPW (Wolff-Parkinson-White). Mai mult nu se prea poate descifra... Iar din cate am citit eu pe internet despre acesti sindrom este cam pe langa ce am povestit mai sus...
Are sindromul WPW. daca ajuta cu ceva

| Samo explică (pentru Brigaela):

Acum se leaga lucrurile. am fost informat gresit. Ceea ce am citit despre sindrom se leaga cu ce spuneti aici. Incep sa inteleg cum stau lucrurile. Multumesc mult de ajutor!

| Brigaela a răspuns (pentru Samo):

Sindromul WPW nu are absolut nici o legatura cu ce spui tu, ci este ceea ce spuneam eu. Este reprezentat de prezenta unui fascicol aberant care nu mai transmite impulsul electric la inima asa cum ai invatat la anatoie in scoala generala, ci gresit si determina aritmii. NU are legatura cu nici o vena, ci este reprezentat de niste fibre miocardice speciale care au caapcitatea sa transmita impulsuri electrice. Prezenta acestui fascicol aberant este o malformatie.
Ablatia lui se face printr-un tub (cateter) introdus prin vena femurala pana in cord, in vecinatatea zonei in care a fost depistat anterior fascicolul. Pe acest tub se introduce o camera fideo si un emitator de radiofrecventa cu care se vor distruge acele celulele miocardice aberante.
Procedura are risc minim, practic nu se moare in urma ei si rezultate excelente (98% din pacienti se vindeca complet). In absenta tratamentului, pacinetul va face la un moment da (peste o zi sau peste 50 de ani) o tulburare de ritm care ii va fi fatala (adica o sa-l omoare)