| spekeps44 a întrebat:

Buna am o problema foarte serioasa. Este BRGE (boala de reflux gastroesofagian) o boala grava? Nici nu stiu ce sa mai cred. Unii zic ca 1 din 10 persoane sufera de asta. Dar pe alte forumuri vad ca batranii sufera mai mult de ea. Eu am doar 19 ani. Nu ma doare nimic si ma simt destul de ok in general dar dupa ce mananc simt o presiune in piept si ragai non stop cateodata imi vine din stomac in gura mancarea...nici nu ies afara ca ma panichez. Akasa daca ma panichez ma intid. Sufar si de atacuri de panica. Intrebati-ma daca va mai trebuie detalii. Astept cat mai multe raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si eu am avut aceasta boala pe la 30 de ani si, dupa parerea mea, nu este grava.
Trebuie sa respecti cateva reguli simple: sa nu mananci foarte mult odata(mai bine mananci de 4-5 ori cate putin decat de 2-3 ori si mult) si mai ales seara, sa nu te intinzi pana dupa 1-2 ore de cand ai mancat, o perioada de cateva saptamani sa nu mananci mancaruri care cad greu la stomac (multa carne, sosuri, fast-food, etc). De atunci si pana acum, la aproape 65 ani, nu am mai avut probleme. Sanatate si numai bine!

| stef112 a răspuns:

Nu stiu dar si mie cand mananc mar sau ceva tare sa ragai si sa-mi vina mancarea inapoi.

| Costin_Chris_1986 a răspuns:

BRGE nu este ceva atat de grav. In timp poate duce, pe langa iritatiile pe care le produce pe tractul digestiv, probleme mai mari. Dar nu ai de ce sa iti faci griji. Majoritatea celor care sufera de aceasta complicatie sunt fumatorii deoarece nicotina duce la relaxarea sfincterului cardia care permite acestor eructatii (ragaitul). Cel mai bine ar fi sa incepi sa ai grija la alimentatie un timp si de asemenea ai putea sa iei Nexium sau orice alt medicament ce contine esomeprazol(scade aciditatea gastrica fiind un inhibator de pompa de protoni). Sper ca te-a ajutat.