| JustaLittle a întrebat:

Am căzut cu rolele și m-am lovit la genunchi. Nu am dezinfectat imediat, ci doar peste vreo 3-4 ore cu apa oxigenata si după am bandajat. Am dormit cu bandajul si azi înainte sa ma duc la școala am schimbat bandajul și re-dezinfectat rana. Am mers cu greu la școala, abia pot îndoi piciorul, dar după asa căzătura nu ma mira. Când am ajuns acasă de la școala am desfăcut bandajul și am observat un lichid, nu sânge, gălbui - transparent. Asa am avut și dimineata. Am lăsat rana "la aer" fără bandaj ca să se cicatrizeze mai ușor însă după câteva minute am observat picături din același lichid. E normal? Astea sunt semne ca se infectează?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Acel lichid se cheama puroi.
Si da, inseamna ca se infecteaza, fiindca nu ai curatit bine rana si n-ai pansat-o cum trebuie.

Mergi la medic sa-l curete si sa te invete cum sa-ti tratezi rana!

| WaterDrop a răspuns:

Nu este semn de infectie ci doar lichid limfatic perfect normal la fiecare rana.Infectia se prezinta cu temperatura si roseata extinsa in jurul ranii.

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Lichidul gălbui este lichid limfatic. Pentru ca rana să se vindece cât mai rapid, utiluzează un spray dezinfectant pe bază de aloe vera, apoi aplică pe rană cremă cu propolis.