| azeppellin a întrebat:

Am fost la spital pentru o plaga taiata (cand inotam am fost taiat in scoica si practic mi-a rupt carnea in doua) mi-au dat cu betadina,apa oxigenata si au dezinfectat,m-au cusut,intrebarea mea este, acum simt ca se misca ceva parca la rana aia, si sangereaza foarte putin pe parcursul zilei (este a doua zi de cand m-a cusut), raman urme de sange pe bandaj. Mai trebuie sa ma dau cu ceva? Am schimbat bandajul. Am luat si o pastila care mi-a spus sa o iau o data la sase ore, am luat-o doar 1 data, voi mai lua maine.Simt foarte putin durere si amorteala in zona aceea. Mai trebuie sa fac ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Pastila cel mai sigur e un antibiotic. Cand stai in casa poti sa lasi plaga fara bandaje, se vindeca mai repede. Ai doar grija sa nu intre mizerie acolo. Pe pansamentul nou poti sa pui putina betadina inainte sa-l pui, protejeaza si de bacterii si ramane si umed astfel incat nu se lipeste si poti sa-l dai jos mai usor. In rest nu mai trebuie sa mai faci nimic. Doar incearca sa il tii desfacut cand esti in casa.

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Prima regula - culcat si piciorul in sus. 2. Sangerarea ar trebui sa mai inceteze dar pansamentul se schimba la cca 2 zile daca sangereaza, cu o dezinfectie pe rana cu betadina stil turnat ( farmacie ). Pansamentul cuprinde un tampon steril si fasa. Stiu ca doare, poti uda la scos cu betadina si astepti sa se moaie. Daca nu curge sange poti schimba la 1 sapt. La 14 zile te duci la scos firele, apoi schimbi tot la o sapt pansamentul. Ceea ce simti in rana e normal. Atentie sa nu se umfle, sa nu zvacneasca, sa nu curga un lichid alb galbui ca e semn de infectie. Ma mir ca nu ti-a dat preventiv o reteta de antibiotic, ar trebui sa ceri de la medicul de fam. Cu durerea te descurci, distractia costa, sau ceri o reteta de calmant de la medic de fam. Eu am ramas fara 3 dejte si nu am murit fara calmante si a am tras toate pacatele. Dupa ce scoti firele pentru infectie si cicatrizare mai rapida si buna pui niste tinctura de propolis. Cauta la un producator apicol de incredere, in comert sunt numai facaturi. Daca te intreaba cineva de unde stii spui ca te-a invatat un sofer batran de salvare.

| azeppellin explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Salut,multumesc de sfat, dar eu am citit pe internet ca firele se scot la 7 zile, la spital nu mi-au spus cand mi le scot. Taietura este destul de adanca, dar nu pana la os. Apropo, cum ai ramas fara 3 degete?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru azeppellin):

Aveam o boala nedepistata, mi-a fost rau si am scapat mana intr-o masina de tamplarie la care lucram. TPU asta lucreaza de-a fwtwi ma-sa, nu imi apar notificari, noroc ca am umblat eu mai departe si am gasit mesajul tau.

| azeppellin explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pffffff,nasol tare, mersi pentru ca mi-ai raspuns happy