| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Am o problema la degetul stang se la piciorul drept, demult timp ma mănâncă, si e vanat, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la un medic dermatolog sa-l vada!
Daca ai noroc, este doar o ciuperca si se vindeca in 2-3 saptamani.
Daca-l neglijezi, risti sa ti se infecteze, sa faca o cangrena, iar dupa acela urmeaza amputarea.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic! Nimeni de aici nu te poate ajuta. diagnosticul se da doar vazand nu pe net!

| Violleta2022 a răspuns:

Daca este vanat, inseamna ca-i lovit rau sau chiar cangrenat.
Mergi la medic de urgenta!

| CuriousStuff a răspuns:

Si-a mai schimbat culoarea pana acum? A fost alb/palid si rosu apoi vanat sau direct vanat? Trebuie sa mergi la medic, e din cauza circulatiei si daca problema e grava si nu o tratezi risti sa pierzi degetul.
Multa sanatate.

| Ciprianccdlcjmrx explică (pentru CuriousStuff):

Nu, e prima data, in rest culoarea normala a pielii, pur si simplu ma mananca, si e umflat

| CuriousStuff a răspuns (pentru Ciprianccdlcjmrx):

Ai stat in frig? S-ar putea sa fie o degeratura. Oricum trebuie sa mergi la medic, cianoza si mancarimea unui deget nu sunt semne bune.

| vocea a răspuns:

Cred ca ai luat o ciuperca, ar trebui sa mergi la farmacie sa iei ceva.

| JustStitch a răspuns:

Lioton gel e solutia, si eu am avut problema asta si acum nu mai ma doare

| Bandit288 a răspuns:

Ce scarbos laughing)))