| bbnnmm a întrebat:

Am o problemă legată de menstruație. E abundentă, cu crampe și dureri de spate groaznice (în primele zile) și nu vine mereu regulat. De obicei, iau un No Spa în prima zi sau chiar și în a doua și se mai ameliorează durerile, însă în ultimele 2 luni, indiferent dacă luam ceva medicament sau nu, aveam niște dureri cumplite, nu puteam efectiv să mă mișc de durere, abia mergeam și la baie, iar menstruația era exagerat de abundentă. Mi se întâmpla să merg la baie, să-mi schimb absorbantul, să mă pun în pat și peste 30-40 de minute să simt pur și simplu cum îmi curge pe picioare, să merg iar la baie iar absorbantul să fie complet cu sânge, complet de tot. Ar trebui să merg la medic sau să mai aștept să văd dacă și luna viitoare tot așa va fi? Mi-e frică să nu pățesc ceva, efectiv nu pot merge niciunde când sunt la menstruație, pentru că abia mă mișc și pentru că trebuie să merg din 30 în 30 de minute la baie, altfel risc să mă pătez. O părere? Aș dori și niște remedii naturiste dacă știți, ceaiuri sau plante sau orice, deoarece nu prea pot lua medicamente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Du-te la ginecolog, posibil să ai chisturi

| Violleta2022 a răspuns:

Astea sunt hemoragii, nu menstruatei nromala!
Te sfatuiesc sa mergi la ginecolog, imediat cum se termina perioada "rosie", sa-ti faci investigatii medicale (ecografie pelviana si transvaginala) si teste de sange/
Ori ai chisturi pe ovare, ori fibroame uterine si refuz asa ma gandesc la ce-i mai rau, tumori (benigne sau maligne).
pana nu aflii cauza problemei care genereaza aceste hemoragii, nu ai cum sa ceri vreun tratament.

| Fatamuntilor a răspuns:

Repejior programare la ginocolog.
Anul trecut cam pe vremea asta am avut ceva asemnanor.Mensruatia a durat mult peste durata obisnuita.Dar mereu credeam ca e ultima zi si amanam vizita la medic.
Asadar odata ajunsa la ginecolog a zis ca bine sa ma internez.Mi s-a descoperit un fibron.Din fericire ma apropii de menopauza si a fost nevoie de operatie.
dar acolo au fost si femei cu probleme cu ale tale.
DECI sfatul meu ar sa mergi la ginecolog.Chiar daca te va interna, faci o ecografie, afli cauza si urmezi un tratament.