| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema si nu stiu care ar putea fi motivul.stiu ca ar trebui sa merg la medic dar imi e frica. Treaba e in felul urmator. Ultimul ciclu menstrual l-am avut la sfarsitul lui decembrie. Dupa care am urmat un tratament de 5 cu amoxicilina. La sfarsitul lui ianuarie cand ar fi trebuit sa imi vina ciclul am mai urmat un tratament de 8 zile cu augumentin 1000 mg. Nici in momentul de fata nu mi-a venit ciclul. De o luna nu am mai intretinut relatii intime. Cu toate astea,saptamana trecuta am facut teste de sarcina si au rezultat negative. Simptomele ciclului le am, doar ca nu a curs decat foarte putin intr-o zi, apoi deloc. Intrebarea mea este- s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema sau similara? E posibil ca antibioticele si stresul sa imi fi provocat dereglari hormonale? Multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, antibioticele nu eregleaza ciclul menstrual!
Dar sexul neprotejat si dereglarile hormonale, da!
Spui ca de 1 luna nu ti-a mai venit ciclul menstrual, asta inseamna ca este chiar posibil sa fii insarcinata, iar testul facut saptamana trecuta a fost probabil facut mult porea devreme, de aceea a iesit negativ.
Mai repeta testul saptamana asta si vezi care-i realitatea!
Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile de la ultima partida de sex! Orice test facut inainte de 21 de zile, va iesii negativ chiar daca esti insarcinata, fiind facut cu mult timp inainte ca corpul sa fie "informat" asupra sarcinii.

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa te intreb, de ce iti este frica de medic?
Medicul consulta doar, iti da analize de facut si afla motivul problemelor tale de sanatate. Medicul nu musca, nu bate, nu stranguleaza, nu iti face rau deloc, dimpotriva, te insanatoseste si te fac e bine.
In situatia asta, DE CE ITI ESTE FRICA DE MEDIC?

| Ryaaan a răspuns:

Du-te la medic! Si nu mai intreba TPU, ca nu stie mai bine!