| Tropkilla a întrebat:

Am o problema si vreau sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu asta. Am in talpa sub degetul mare o unflatura arata ca o batatura, dar pe interior se observa un punct de culoare mai inchis, ca si cum ar fi o besica subt piele. Ce sa fie? Ar trebui sa merg la dermatolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Tropkilla explică:

Am spart besica dar nu e nici un lichid, posibil sa fie un neg?

| Porcusorul a răspuns:

Cel mai probabil e un neg facut din cauza unor virusuri. Daca iti atingi negul, sa nu iti atingi fata sau alte zone de pe corp si sa te speli imediat pe maini pentru ca exista riscul sa raspandesti virusul respectiv. Iti recomand sa mergi la dermatolog pentru un diagnostic clar si un tratament adecvat. Nu incerca leacuri babesti, risti sa ramai cu negul si un an de zile, perioada in care poti transmite virusul si familiei.

| andrabella a răspuns:

Da neaparat trebuie sa mergi la dermatolog. Asa am avut si eu am avut puroi arată ca si cum se coace ceva înăuntru. Trebuie scos lichidul la tine punctul. mama a avut la fel si iei ia indicat o crema neagră gen vazelina

| ExtremeS a răspuns:

Pai, am avut si eu, ai un spin in deget, eu am luat un acc, am spart besica si am scos spinul.