| ciocio1993 a întrebat:

As dori si eu sa va intreb cum scap de o batatura care se afla exact in talpa piciorului pe partea cu degetul mare, cred ca o am de asta fara de la adidasi. ( ea nu este in afara umflata sau ceva de genu este asa sub piele este cam cat unghia de la degetul mic de la mana sau chiar mai mica dar daca apas acolo pe ea ma doare... si nu stiu cum sa scap de ea ) Numai bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Marina92 a răspuns:

Din cate stiu eu sucul de lamaie este foarte bun pentru bataturi, puneti o compresa cu suc de lamaie proaspat stors si tine-o cel putin 10 minute apoi incearca sa indepartezi batatura cu o piatra ponce.

Desigur mai sunt si alte metode:
- Bicarbonatul de sodiu stins in apa. Aceasta desface pielea moarta si ajuta la vindecarea bataturii. Adauga 3 linguri cu bicarbonat de sodiu intr-un lighean cu apa si inmoaie picioarele. De asemenea, poti masa babaturile cu pasta formata din 3 parti bicarbonat si o parte apa.
-Inmoaierea picioarelor in ceai de musetel diluat ajuta la calmare si temporar va schimba pH pielii, ajutand la uscadea babataturii. Ceaiul iti va pata piciorul, dar poate fi usor indepartat cu sapun si apa.
-Inmoaie o bucata de vata in otet si tapeaza-ti bataturile. Dupa care lasa vata inmuiata in otet pe batatura, peste noapte. Dimineata freaca zona cu o piatra ponce.
-Piatra ponce sunt folosite pentru curatarea pielii, ajutand astfel si la indepartarea "pielii moarte". Dupa ce ti-ai inmuita piciorul in apa calda timp de 20 de minute, foloseste o piatra ponce pentru a indeparta bataturile.

Ar trebui sa porti o incaltaminte mai comoda pentru ca daca iti provoaca bataturi inseamna ca piciorul nu se simte bine. Pana iti trece batatura incearca sa mergi mai putin ca sa nu se mai frece piciorul si sa faci batatura mai mare.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la farmacie si te vor ajuta cu explicatii. Exista o solutie numita Clavusin. Pot sa fie si alte solutii mai noi. Intreaba.