| Antonia02 a întrebat:

Am o saptamana de cand sunt operata de apendicita si as dori sa aflu cam dupa cat timp as putea sa incep sa fac sport? Am uitat sa intreb medicul...big grin poate ma ajuta cineva cu vreun sfat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| InoKo a răspuns:

Cel putin 3 luni te aptii de la orice efort mai mare de 5-7 kg... dupa 3 luni, cca inca 3 luni te aptii de la eforturi mai mari de 15 kg si tot asa, cu cit trece timp mai mult, incepi sa depui un efort mai mare.In orice caz, dupa operatie nu trebuie sa faci sport aproximativ 4 luni si nu trebuie sa ridici greutati.Numai sanatate.

3 răspunsuri:
| 00Mariposa00 a răspuns:

Dupa cel putin 3-4 luni.Parerea mea este sa iti iei scutire medicala sau sa vorbesti cu profesorul de sport. Daca faci sport sau efort mult apenducele poate sa ti se desfaca pentru ca este o data cusut apendicele iar apoi tesuturile de piele.Ai multa grija sa ti regimul corespunzator si sa nu faci mult efort.Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.18 ani 192 m 110 kg (kick-boxing, bodybuilding) am avut si eu o operatie de apendicita... m-am adresat al timp la medic( rana e de 3-4 cm, adica nu am avut apsolut nimic probleme) intrebarea mea este daca astept 4-5 luni pot sa ma apuc de sport? sa alerg, sa bat, sa ridic? merci anticipat

| Antonia02 explică:

Ms pentru sfaturi