| alexa88 a întrebat:

Am parul foarte rar mai ales in crestetul capului (tatal meu are parul asa). Spuneti-mi si mie sfaturi ca sa am parul mai des.Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cokocosmy a răspuns:

Nu o sati placa ce o sa zic crede-ma o optiune i sa te tunzi chiala bine nu zic s-o faci dar matusa mea asa a fact (o fi nebunalaughing ) sau :
ar exista uleiul de ricin accelereaza cresterea parului a genelor si a sprancenelor. il gasesti in farmacii sub forma de ulei
e cel mai recomandat si nici nu e scump, daca te speli asa des la cap s-ar putea sa nu mai ramai cuprea mult par in cap se pun doua galbenusuri de oua, o lingurita de ulei de masline o sticluta de ulei de recin si o lingurita de miere. asta e tratamentul intreg cu care puteti face maqsca de par pentru cresterea parului varfurile trebuie taiate o data la doua luni ca parul sa aiba forta de a se regenera tine-l mereu legat asta il va face sa creasca mai repede eu asa procedez si are efect dar nu prea mare

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o copie genetică, nu ai ce face!
O viitoare alopecie/chelie.
Evită gelul, spuma, ceara de păr, etc. care duc la rărirea lui și mai mult!
Sănătos să fii!
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| he6emon a răspuns:

Pierderea parului sau chelia se transmite genetic prin intermediul cromozomului X. Daca esti baiat ai primit un cromozom Y de la tatal tau si unul X de la mama ta si deci te poti uita in partea mamei tale (eventual la bunicul din partea mamei) daca esti preduspus sa chelesti. Mama ta are doi cromozomi X deci exista 50% sanse ca ea si iti fi transmis cromozomul X cu probleme. Daca si mama ta are probleme cu parul inseamna ca ambii cromozomi X ai ei sunt afectati si deci si tu ca baiat vei chelii cu siguranta.

Daca esti fata ai primit un cromozom X de la tatal tau si un cromozom X de la mama ta. Daca tatal tau spui ca are probleme cu parul atunci cromozomul X pe care l-ai primit din partea lui este sigur afectat. Daca cromozomul X primit din partea mamei tale este si el afectat atunci vei avea si tu probleme cu parul (asta se poate intampla chiar daca mama ta nu are probleme evidente cu parul - pentru ca in cazul ei doar unul dintre cromozomii ei X poate fi afectat).

Daca exista o cauza genetica a pierderii parului nu prea ai sanse sa rezolvi aceasta problema decat eventual printr-un transplant de foliculi de par (foarte costisitor). Eventual poti amana caderea parului prin evitarea fortei mecanice aplicate direct asupra parului (pieptanatul des, etc).

http://www.cbsnews.com/......8315.shtml contentBody