| Rockzstar a întrebat:

Bună, am răcit și simt în gat niște intepaturi, am luat paracetamol de doua ori pe zi și astăzi și ieri, am băut și ceai, cum scap de aceste intepaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa gargara multa si indelungata cu ceai de musetel, sarat la saturatie, de 4-5 ori pe zi, timp de 2-3 zile!

| Zartbitter a răspuns:

Tratamentul cu paracetamol este eficient pentru combaterea simptomatică a febrei de cauză infecțioasă precum și pentru tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate medie: dureri de cap, de dinți, de spate, dureri de oase, dismenoree, dureri după intervenții chirurgicale, entorse, fracturi, luxații, chestii de-astea.

Pentru înțepături în gât paracetamolul e puțin probabil să ajute.

Oricum ar fi, e bine să eviți să iei paracetamol mai mult de 3-4 zile.

Recomandarea mea e să te asiguri că durerea ta din gât nu este o faringită. Adică o infecție virală. Adică gen ai luat covid că iar e la modă zilele astea (precum și o sumedenie de alți viruși similari de răceală și gripă) și virusul și-a făcut căsuță la tine în spatele gâtului și aia înțeapă.

Și în cazul ăsta (caz destul de probabil din ce zici tu) ai nevoie de tratament anti-gripal, anti-viral.

Recomand să citești puțin ce zice aici și apoi să te mai gândești la ce ar trebui să faci, cum zicea și colegul/colega mai devreme, să vizitezi un medic pe bune, nu online.
https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/durerea-gat

Sănătate!

| sierra1 a răspuns:

S-ar putea să fie ceva foarte grav motiv pentru care e de recomandat să te VADĂ un medic

| dullcat a răspuns:

Buna.Megi la medic, asa e cel mai intelept.Nu lua medicamente de capul tau, fiindca poti dezolta toleranta, mai ales daca aducem in discutie si antibioticele.

| Hyperion7 a răspuns:

Poți încerca un spray cum ar fi Tantum verde sau strepsils sau ai mai avea ca alternativa pastilele fluendo.
Nu că-s medic, dar îți recomand și niște vitamina C macar 1000mg pe zi (o dată ziua și o dată noaptea)
Uite ce zic medicii despre vitamina C
https://youtu.be/xtGxFUYA6BY?si=GcbAhO9piaLrjGO2

Sănătate multa!

| ReddY25 a răspuns:

Vezi ce spune medicul de familie

| raulicafarafrica a răspuns:

Sfatu 1: cumapara o eticheta de la cel mai apropiat magazin cinezesc din tara
sfat 2: intreaba un magician cu barba sura cum sa gatesti o broasca in timp ce traieste si sa nu moara
sfat 3: mananca un ananas cu tot cu coaja, atentie ananasul trebuie sa aiba mustata de crocodil femela daca acesti pasi nu sunt respectati poti sa faci depresie si sa ingiti o telecomanda LG din greseala

| andreiscripcaru a răspuns:

Zeama de lămâie cu miere si iei cate putin la fiecare 20 min incerci sa inchiti foarte lent

| NikiNikisor a răspuns:

Mănâncă niște înghețată, ajută, mai ales daca ai gatul inflamat