| Mariadolores a întrebat:

Am sanii foarte lasati, arata ingrozitor. Din cauza ca am inceput sa port sutien foarte devreme? (Din cls 6, acum sunt cls 12).ce ma sfatuiti? Daca mi as petrece toata vara fara sutien ar arata altfel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lasarea sanilor s-ar putea sa fie cauzata, sa fie rezultatul sustinerii lor de catre sutien deoarece aceasta sustiere a lor are ca efect slabirea si/sau atrofierii muschilor care trebuiau sa-i sustina in mod natural. Prea putine sperante si mult prea mici sanse de a mai putea ajuta cumva/cu ceva, dar vorba aia de ce n-ai incerca. Speranta nu moare niciodata.Multa sanatate si succes.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Daca stai fara sutien arata urat pentru ca sunt lasati

| Satango a răspuns:

Bună!

Purtarea sutienului favorizează lăsarea sânilor? Fals laughing

Chiar şi în timpul nopţii este indicată o formă de contenţie a sânilor, desigur, una mai lejeră. În timpul zilei atunci când stăm în picioare, sânii tind să se lase spre buric, iar noaptea spre laterale. Sutienul în cazul femeilor cu sâni voluminoşi ar trebui să fie sfânt şi purtat la plimbare, în casă, la shopping şi chiar şi la sala de sport. Nici cele cu sânii mai mici nu sunt scutite de purtarea sutienului, însă respectarea „regulilor" nu este chiar atât de strictă.
Aşasar, pentru a preveni lăsarea sânilor trebuie să respecţi unele lucruri, ca de exemplu:
1. Purtarea sutienului
2. O altă modalitate de prevenire este menţinerea unei greutăţi corporale constante de-a lungul vieţii.
3. Evitarea expunerii la soare sau la razele UV este una dintre cele mai indicate modalităţi de menţinere a tonusului pielii. Aşa cum bine ştim, sânii sunt anexe ale pielii, deci o dată expuşi la soare în exces se vor usca.
Baftă!

| Rainmaker a răspuns:

Buna Maria!
Parerea mea este ca sutienul poate afecta tonusul sanilor. Uita-te la femeile de la tara care toata viata lor nu au purtat sutienul decat atunci cand a fost absolut necesar.Au majoritatea sanii frumosi.

| SayuriKeyko a răspuns:

Ca sa ai sanii fermi si sa nu mai fie lasati trebuie sa faci exercitii cu bratele. Gasesti pe net multe tipuri de exercitii pentru asta care sunt usor de facut acasa(flotari, ridicari cu sticle de 0.5). Incerca sa faci de 2-3 ori pe saptamana, cam jumatate de ora. Cand faci exercitiile eu iti recomand sa nu porti sutien, cel mult o bustiera. Nu te astepta la rezultate dupa 1 sapt, trebuie sa faci exercitii mai mult timp pentru rezultate bune. Succes.