| Deyushaaa12989 a întrebat:

Buna am si eu cateva intrebari la voi fetelor. Azi am luat ultima pastila de ac din blister.Cand ar trebui sa incep alta tableta duminica viitoare sau luni? Sunt protejata in aceste zile de pauza tot 99% ca si in cele in care luam pastile? Ar trebui sa le iau tot la aceeasi ora? Multumesc ast raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Urmatoarea folie o vei incepe luni, dupa exact 7 zile in care nu iei pastile. Esti la fel de protejata in aceasta perioada. Poti schimba ora de administrare cand treci de la o folie la alta

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

N-ai precizat ce anticoncepţionale iei ( cu câte tablete/folie )!

Din întrebările anterioare am observat că iei Karissa - deci, vei face o pauză de 7 zile şi FIX în a 8-a zi începi a 2-a folie ( la aceeaşi oră ) - chiar dacă nu ţi s-a terminat mentruaţia.

Eşti protejată complet şi în cele 7 zile de pauză.

Deci, până duminica viitoare faci pauză ( 7 zile ) şi LUNI începi a 2-a folie.

Pentru alte detalii vezi Prospectul la linkul :
http://www.medipedia.ro/......RISSA.aspx

Apropo : ai GREŞIT categoria, trebuia să postezi la "Sănătate".

Toate cele bune.