| xyzxyzxyz a întrebat:

!... mi-au fost recomandate de medic pastilele diane-35 pentru ovare polichiste timp de 3 luni, am luat prima luna, am facut pauza de 7 zile, am inceput iar sa iau din ziua de sambata(8.12.2012), am luat in zilele de duminica, luni, marti iar miercuri am uitat si mi-am adus aminte joi seara la 21 insa trebuia sa iau pastila la ora 16 si am luat la ora 21 pastila pentru joi... mai sunt protejata? sa continui sa iau normal de acum in colo pastilele? am inteles ca aceste pastile ma protejeaza sa nu raman insarcinata, mai sunt protejata in cazul acesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa te protejezi cu prezervativ minim 10 zile, dar de preferat pana dupa urmatoarea menstruatie. Deocamdata nu esti protejata. Ia in continuare corect pastilele, dar foloseste prezervativ. Si ai grija sa nu mai faci asa ceva niciodata in viata ta.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Ai GREŞIT complet dacă ai luat DOAR pastila aferentă zilei de joi!

De ce NU citeşti Prospectul?

"Un drajeu uitat in saptamana 1
Utilizati drajeul uitat imediat ce va amintiti (chiar daca aceasta inseamna sa utilizati 2 drajeuri in acelasi timp) si utilizati urmatoarele drajeuri la ora obisnuita. Utilizati metode contraceptive suplimentare (metoda de bariera) pentru urmatoarele 7 zile. Daca ati avut contact sexual in saptamana dinainte sa uitati sa utilizati drajeul, exista posibilitatea sa ramaneti gravida. Ca urmare, spuneti imediat medicului dumneavoastra."

Pentru detalii suplimentare vezi Prospectul la linkul SURSĂ :
http://www.contraboli.ro/diane-35/

Acum va fi NECESAR să iei măsuri contraceptive suplimentare ( prezervativ, ovule spermicide, etc. ) până la începerea unei NOI folii de Diane 35!

Doar după începerea unei noi folii, cu condiţia ca pe acelea să le iei CORECT, vei fi protejată.

| DNSK a răspuns:

Nu esti protejata. Daca vei avea contact sexual, pana la urmatoarea menstruatie ar fi bine sa folositi prezervativul. Pentru a nu uita sa-ti iei anticonceptionalele, pune-ti alarma si in felul asta, zilnic, le vei lua la aceeasi ora fara sa uiti vreodata