| Fifylici a întrebat:

Buna!
Am si eu mare nevoie de un sfat/solutie.Mama s-a operat acum 2 luni de varice in cadrul spitalului Fundeni. Ea s-a operat la ambele picioare dar la dreptul mai sus de gamba avea un ghemotoc de marimea unei nuci, care o supara f tare[i se umflase piciorul, si se invinetise+ ca o ardea foarte tare]. Dupa e ce s-a operat inciziile s-au vindecat mai putin locul respectiv unde a fost ghemotocul de cheaguri si mai ales dupa scoaterea firelor incizia s-a desfacut foarte rau, de 2 luni tot se chinui a inceput sa se infecteze si sa curga puroi, si tot se plange ca o doare si o ustura.Incizia este de cca3-4 cm si rana in loc sa se vindece parca si mai rau e i se mananca tesuturile si tot mai adanca se face.Si medicul i-a spus ca se va vindeca greu dar nu ne asteptam la asa ceva.
Eu zic ca e si din cauza ca ea s-a fortat.Mama a inceput serviciul si ea fiind asistenta medicala presupun ca stiti ce munca face si statul in picioare printre pacienti mai ales ca lucreaza la un CMI iar la un ulcer varicos numai statul in picioare nu e bun.
A folosit fel si fel de unguente, ba cu galbenele tataneasa ba tot pune in rana un praf numit Sinerdol de culoare caramizie si chiar foloseste un unguent folosit in chirurgie si nimic.
Orice sugestie e bine venita, nu mai suport sa o vad cum se vaita.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Plaga dacă s-a deschis și supurează trebuie sterilizată foarte bine din interior către exterior.
Ținând cont că mai este și cadru medical ar trebui ca medicii să-i acorde o asistență medicală specială, nu este de glumit cu așa ceva.
Să încerce să aplice tinctură de propolis pe plagă, de igienă se va ocupa personal că știe etapele cu pansamentele sterile umede, semiumede și uscate.
Dacă nu cedează trebuie să meargă la chirurgie pentru o curățare mai agresivă!
Sănătate multă.
P. S.: nu te încrede în medicii de la Fundeni, am fost și eu cu mama mea și sunt niște ciubucari.
Crăciun fericit.
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Ulceratia pe care a avut-o sotul meu la picior ( el are tromboflebita) s-a vindecat cu un tratament recomandat de un medic de la clinica dermatologica din Cluj:un unguent care continea uree aplicat direct pe rana iar, pe marginile acesteia, aplica fluocinolon-unguent. Ulceratia a inceput sa se vindece incet dar sigur, din interior catre exterior. Acum nu mai are nimic dupa ce s-a chinuit aproape un an cu durere, bandaje si alte alea.

| adinakaty a răspuns:

iubita scuza-ma ca iti spun dar mama ta ar trebui sa stie ce e de facut mai ales ca lucreaza ca asistenta, dar parerea mea e ca ar trebui sa mearga din nou la medic si eventual sa ii coase din nou incizia respectiva si sa ii administreze un antibiotic mai ales daca spui ca a facut infectie.eu va urez bafta si sanatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! sunt din galati si as vrea sa vin si eu la spitalul fundeni cu tata-l meu sa se opereze de varice, te rog mult daca ai putea sa-mi spui la ce dr s-a operat mama ta, fiindca mai bagat in mare spaima, astept rasp. tau, multa sanatate va doresc.

| Romina_8798 a răspuns:

Buna,
Imi pare foarte rau cand aud despre oameni care sufera atat de mult. ca unul care si eu am o experienta similara, v-as indruma catre Centrul Medical de Diagnostic si Tratament Ambulator - Bucuresti, CMDTA, clinica de flebologie, care este situata in spatele Guvernului, str. Washington nr.8-10 sector 1. Mergeti la dl. doctor Zamfir Cristian. In afara faptului ca este un profesionist desavarsit, este si un mare om de suflet. Pe mine m-a operat in urma cu 5 ani de varice, si am mers la dansul avand o rana la glezna care imi supura cu vreo doi ani inainte. Am incercat si eu diverse tratamente, ba am mers la Abu Baker care imi cerea 1000 euro, pentru operatie la un picior. Asadar ii multumesc lui Dumnezeu ca m-a ajutat sa merg la omul acesta, deoarece in urma operatiei rana din glezna s-a inchis. Si eu am inceput serviciul aproape imediat, am stat cam doua saptamani doar, am un servici care tot la fel necesita statul in picioare permanent, lucrez intr-un laborator de cofetarie si stau nonstop in picioare, de dimineata pana noaptea. Iti scriu dupa adresa fetelor mele, noi suntem din Moreni, Dambovita, si de cate ori am o problema cu piciorul, il sun pe dl. doctor si imi spune prin telefon ce sa fac. L-am nimerit saracul si in concediu, care altul putea sa-si inchida telefonul sau sa-mi spuna ca e in concediu si sa vin la Bucuresti cand incepe serviciul, dar dansul nu este asa, se intereseaza de pacientii dansului, si parerea mea ar fi sa-l consultati negresit. Tot de la dl. doctor am aflat despre ceaiul de marul lupului, este o planta care nu se foloseste decat pentru uz extern, deci nu se bea niciodata, si alifia de marul lupului, galbenele si arnica, este o alifie care combina cele trei plante. Eu mi le-am procurat din Bihor, le primesc prin posta de la un fitoterapeut. Va dorim multa sanatate.