| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Am si eu,,masea" daca ii pot spune asa deoarece a mai ramas doar un ciot din ea si de cateva zile mi-a aparut ceva rosu in ea, pare a fi ca o carne, nu stiu exact cum sa ii spun, nu ma doare deloc, poate fi periculoasa? si daca stiti cumva ce ar putea fi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil un granulom periapical. Asta inseamna ca maseaua este compromisa definitiv si trebuie scoasa cat mai repede, altfel va afecta si maselele din jur pe care le vei pierde foarte repede.

| ElenaSA a răspuns:

Du-te la dentist.Dar imi amintesc ca si eu aveam un ciot de masea care ma durea si pe care toti au vrut sa-l scoata.Dar am gasit un medic bun care mi l-a curatat si a construit o masea pe el, masea care ma tine si azi dupa 4 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Trebuie scoasa cat mai rapid maseaua.
Asa ca mergi la dentist s-o scoata.
Te pup!

| DumiY a răspuns:

Buna!
Acum doi ani am avut o problema cu o masea, insa eu mai aveam peretii maselei si aveam o bucatica mica de ''carne'', de fapt era gingia. M-am dus la dentist mi-a scos acea bucatica si mi-a plombat( mi-a rezolvat si problema cu caria).
Sfatul meu este sa te duci si tu la dentist sa nu fie altceva. Oricum, se va rupe singura la un momentdat dar asta nu este sigur.

Pa, pa!

| luci12nf a răspuns:

Cel mai bine du-te la dentist sa nu iti fie frica pentru ca atunci cand o sa cresti o sa te doara si o sa ai multe probleme si o sa iti para rau. Eu cred ca poate fi ce zici tu dar du-te la dentist pentru ca poate o sa faci o carie... Cel mai bine te duci la dentist pentru ca el stie mai bine

| georgevali a răspuns:

Da poate fi periculoasa doar daca nu ai grija de ea du-te la un dentist sa iti scoata ciotul a aparut de la mainile murdare sau de la mancare fiind deschisa maseaua ai grija de ea se poate infecta