| Gabitzu246 a întrebat:

Buna!
Am si eu problema cu o masea, o am de vreo 8 ani cariata si acuma a mai ramas decat un ciot mic si am observat ca am abces la ea mai mereu nu ma doare deloc, sunt constient cat de grav este dar momentan cel mai apropiat cabinet stomatologic este la 50 de km, si voiam sa vad intreb cat timp voi mai putea sta asa, adica ce s-ar putea intampla? tinand cont ca eu ma intorc peste o luna in tara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu mai astepta, nu este de glumit cu abcesele la masea. Netratate se pot extinde pot ajunge la sinusuri, la os, iti pot cauza infectii in toata cavitatea bucala, la gat, la ureche sau chiar la cap si pot fi fatale.
Poti merge de urgenta la un spital, daca nu esti in tara.

| Felys a răspuns:

Acel abces daca nu iei macar antibiotic poate sa migreze puroiul la cap si intr-o saptamana sa fi mort deja, nu e de joaca cu infectiile, macar mergi totusi la o farmacie din apropiere si ceva un antibiotic care sa stopeze raspandirea infectiei ca e de rau

Răspuns utilizator avertizat