| Adellee a întrebat:

Am si eu nevoie de o indrumare. Intampin anumite dificultati in relatia de cuplu datorita micilor mele probleme de comportament. Sunt fata, am 19 ani. As vrea sa iau legatura cu un psiholog dar nu stiu daca sa apelez la un barbat psiholog sau la o femeie paiholog. Ar trebui sa fie mai tanar sau mai in varsta? Sunt din Galati. Aveti vreo sugestie de psiholog pentru cerintele pe care le-am mentionat mai sus si care sa ma poata ajuta sa trec peste aceste dificultati cu succes? Acord fundita. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Primul pas important e recunosterea. Bravo tie. Pot sa-ti spun doar ca in domeniul de relatii de cuplu nici un psiholog cu scaun la cap si bine pregatit nu te va chema numai pe tine la programare, trebuie sa mergeti ambii. Asa ca intai stai de vorba cu partenerul sa stii ca e de acord sa te insoteasca.

| Adellee explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Multumesc pentru raspuns. In primul rand vreau sa fac sedinte pentru problemele mele personale de comportament care dauneaza relatiei dintre mine si prietenul meu. Sunt sigura ca el nu ar avea de ce sa fie impotriva sa mearga cu mine la psiholog, dar intai sa imi mai
rezolv eu din probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E mai bine sa iei legătura cu o femeie intre 35 și 40 decât cu un bărbat, pentru ca vorbind de la femeie la femeie o sa va înțelegeti mai ușor, din păcate nu cunosc în Galați pe nimeni, dar dacă cauți pe net cu siguranță găsești.

| Adellee explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru raspuns. M-am gandit ca poate daca fac sedinte cu un psiholog barbat, poate el va intelege modul de a gandi si al meu si al prietenului meu. Inca astept raspuns de la cineva specializat in acest domeniu.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Adellee):

Nu conteaza sexul medicului cat gradul lui de pregatire si experienta. Ei sunt psihologi tocmai pentru ca au studiat modul de gandire si al barbatilor si al femeilor si comportamentele lor. Nu se bazeaza si nu e relevant ca e barbat sau femeie, el trebuie sa fie impartial si sa foloseasca mijloace stiintifice pentru a-si face profesia. Conteaza cine conduce autobuzul? E drept ca in relatia pacient -doctor trebuie sa se dezvolte o relatie de incredere in principal. Daca tu te simti mai in largul tau in a colabora cu cineva anume si sexul persoanei e un criteriu alege ce te face sa te simti mai bine.

| AleCuRaspuns a răspuns:

Un site cu psihologi:http://www.la-psiholog.ro/deva

| Adellee explică (pentru AleCuRaspuns):

Multumesc dar am nevoie de o recomandare incercata deja. Asa puteam sa scriu si eu pe google sa imi dea site uri cu psihologi.

| KarinaDavid21 a răspuns:

Anca David din Brăila