| fairytale a întrebat:

Buna am si eu o intrebare a fost cineva operat de amigdalite cum e spuneti-mi si mie va rog cum e in timpul operatiei cum e dupa cum se face ce iti face ce se intamplaaa plss ziceti-mi si miee va rogg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| YoOXoXoBuuBlee a răspuns:

Reprezinta o procedura chirurgicala in timpul careia amigdalele sunt indepartate. Uneori vegetatia adenoida (polipii) este indepartata in acelasi timp.

Cele mai frecvente infectii ale amigdalelor sunt date de streptococi dar unele pot fi determinate si de bacili precum stafilococii sau chiar virusuri. In orice caz cauza amigdalitei este destul de irelevanta pentru a determina daca amigdalectomia e necesara sau nu.

Cele mai multe operatii de amigdale se fac la copii si exista cateva dezbateri intre pediatri asupra valorii acestei operatii. In unele cazuri amigdalele cresc la loc dupa ce au fost indepartate chirurgical. Studii recente au ajuns la concluzia ca aceasta operatie este mai eficienta la adulti decat la copii.

polipii se scot atunci cand creeaza urmatoarele probleme:
- copilul respira mult pe gura si sforaie noaptea
- raciri dese in urma carora polipii se inflameaza frecvent
- otite repetate.
Despre amigdale am aflat ca se scot atunci cand copilul face frevent amigdalite cu puroi.
De exemplu fimiu a facut anul trecut 4-5 amigdalite, fara puroi, si tratate fara antibiotic, cam la interval de 2 luni. Ni s-a spus ca abia cand numarul amigdalitelor ajunge la 10/an si cand sunt frecvent cele pultacee, atunci se pune problema operatiei.

2 răspunsuri:
| Șosețică a răspuns:

Pai...te anesteziaza si cu un fel de carlig iti scoate amigdalele, cam atatea stiu, eu nu am avut asa ceva doar un prieten mi-a spus ce i s-a intamplat...

| Ð0ℓySh a răspuns:

-sa nu uitam ca in cele mai ''urate cazuri'', poti sa-ti pierzi vocea, este un medic care stia f bine ce inseamna aceasta operatie, si totusi fiica dansului a avut ghinion, ramanand pe veci fara voce.
Depinde ff mult de chirurg.happy
. esti si mai sensibilawinking.
totul este sa ai grija dee tinewinking.