| Giorgino a întrebat:

am si eu o intrebare.
Am avut mana rupta, iar alaltaieri am picat in ea si mi s-a umflat putin dar nu e rupta, deoarece sigur nu era asa dreapta si in plus cred ca nu puteam sa-mi misc incheiatura.
Insa cand vreau sa o intorc ma doare putin.
Ce sfaturi mi-ati da, mentionez ca folosesc Diclofenac ( unguent ).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Daca era rupta (adica fractura a osului) intr-adevar te-ar fi durut mult mai tare si nu ai fi putut sa-ti miste incheietura.

Acum probabil este vorba de o entorsa/luxatie; deocamdata poti incerca sa pui gheata ca sa se dezumfle si sa-ti mai treaca, dar oricum se recomanda o vizita la ortopedie.

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Uite ceva inteligent:Mergi la doctor!

| Emilian601 a răspuns:

Am avut si eu o problema cu mana, cel mai bine este s-o ti apropiata de piept (daca se poate si cu inchietura legata/stransa, pentru stabilitate)...

| Madalina1996 a răspuns:

Vai, dar e dificila treaba... daca ai mai avut-o rupta s-ar putea ca de la o singura cazatura acum sa fie mult mai usor de rupt. Du-te la doctor luni. Pune gheata in acel loc!

| Giorgino explică:

Multumesc mult de raspunsuri, vad ca s-a mai desumflat.
Sigur este o luxatie usoara insa va dati seama cat de puternic sunt deoarece la cazatura nu s-a rupt.
Se vede ca nu am stare, la fotbal mi-am rupt-o, la fotbal am facut luxatie happy

Multumesc inca odata.