| VOXaware a întrebat:

Salutari, acum mi-e cam greu sa scriu intrebarea din cauza ca scriu mai mult intr-o mana, deoarece mana dreapta mi s-a sucit la un meci de fotbal cand eram portar, dintr-o neatentie mai mult, am lasat mana moale.
Am sa va zic ce s-a intamplat dupa incident:
In primele ore, mai ca nu puteam sa-mi misc degetele si incheietura, si am fost la bunica care a venit pe la noi si ma "tras".
Ziua urmatoare, am putut sa-mi misc degetele, dar nu puteam sa-mi misc incheietura sau sa tin ceva in mana.
A treia zi (Azi) am mai fost la bunica, si vazand ca functioneaza, ma mai "tras" odata, iar acum mana s-a mai dezumflat si pot sa tin de ex. un pahar cu apa, dar incheietura tot nu pot sa o folosesc corect.
Ca sa va zic, eu nu cred ca este rupta, sau putin fracturata fiindca daca era cazul, mi s-ar fi invinetit si nu mi-as mai putea folosi mana.Umflatura inca este, mai ales putin mai jos de la incheietura, si cred ca aceasta este cea care ma impiedica sa imi folosesc incheietura corect. Nu am fost la medic deoarece data trecuta am avut degetul mare de la mana stanga dislocat si nu mi-au facut altceva decat sa mi-o bage in ghips, dar inca mai am probleme plus ca am stat gen cateva ore sa dam de doctor si sa plecam. Asa ca doar vreau opinia voastra, dar fara sa spuneti ceva ca "e mai bine sa mergi la medic" sau altceva. Nu o sa le i-au in consideratie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| fundrive78 a răspuns:

Salut,
Se pare ca ai luat deja o hotarare dar e sanatatea ta. Pana atunci pot sa spun ca pare un hematom ce ai tu acolo la incheietura, durerea si imobilitatea se poate datora faptului ca ai ligamentele afectate (luxatie) sau Doamne fereste! o fisura a osului. Daca tot nu vrei sa ai de-a face cu doctorii pune o fasa elastica sa iti tina incheietura fixa o perioada de 2-3 saptamani, nu nonstop in cea mai mare parte a zilei sau cand trebuie folosita intens mana, seara o poti scoate cand te culci, durerea si umflatura pot disparea cu gheata si daca zici ca mergi la bunica, roag-o sa iti faca rost de niste husti de bors, le pui intr-un prosop si impachetezi mana cu ele peste noapete sau pana se usuca, face minuni, mie mi-a reparat glezna care era franjuri, o entorsa groaznica de aveam piciorul vanat. Daca vrei sa te documentezi mai mult pe naturiste sau babesti, cum li se mai zice, cauta si tu http://www.librariaonline.ro/......-p10008691 am folosit cate ceva si sunt foarte tari unele functioneaza destul de rapid. Trebuie sa fii doar atent si sa ai rabdare.
Sanatate si sa auzim de bine!

| fundrive78 a răspuns (pentru fundrive78):

Cand am zis sa ai rabdare pana se usuca ma refeream la tarate si nu la mana happy!
Bafta!