| 917r9chwbejs9 a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, am inceput de vreo 2 saptamani sa fumez, am 15 ani, rog seriozitate. Fumatul opreste cresterea? Sunt constient ca fumatul e foarte daunator corpului, insa vreau sa aflu daca are vreo legatura cu cresterea. Deci, poate fumatul sa opreasca cresterea, sau sa o reduca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Fumul de țigară conține substanțe care s-au dovedit că împiedică procesul de creștere în înălțime. Fumatul crește concentrația de monoxid de carbon din sânge, ceea ce înseamnă că fluxul de nutrienți este limitat, iar procesul de creștere are de suferit de pe urma acestei limitări. Fumatul reduce și producția de testosteron, hormon responsabil cu creșterea masei musculare și a sistemului osos.
Dar este funny sa fii pitic si sa fumezi.

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Iti diminueaza capacitatea pulmonara avand in vede ca organele tale nu au ajuns inca la maturitate, vei obosi mai repede din moment ce nu mai respiri ca un om sanatos, in caz de alergare / fotbal sa nu te miri ca in 20 de minute ai dureri in piept de la lipsa de oxigen, cresterea e genetica, nu ti-o opreste.

| Violleta2022 a răspuns:

Fumatul are legatura directa cu dezvoltarea plamanilor si cresterea adolescentui, de aceea este interzisa minorilor, fiindca sunt incapabili sa inteleaga ca ii afecteaza grav, putand ajunge in sptal cu probleme masive de respiraie sau chiar cancere, daca fumeaza de la ansiroii astia, cand inca nu au plamanii dezvoltati.

Acorda mai multa seriozitate sanatatii tale ca nu-i nimic bun si nici sanatos, in fumat!

| mont a răspuns:

Nu oprește creșterea, e mit urban aia. Dar mai bine să nu fumezi excesiv și să faci și mișcare/sport.

| ioana748 a răspuns:

Apreciez ca rogi seriozitate.
Da, fumatul influenteaza dezvoltarea ta si sanatatea, dar nu am sa te mint... daca e sa cresti inalt, cresti oricum.
Te rog nu fuma prea multe tigari si sa fie singura substanța toxica cu care ai de a face.
Incearca sa bei si apa pe langa tigari, macar mai cureti porcaria.
Copil nastrusnic ce esti...
❤️

| Standt a răspuns:

Ceri seriozitate cand tu nu esti serios? Esti constient ca fumatul e daunator si totusi fumezi. La 15 ani! Nici nu meriti un raspuns.