Întrebare recomandată | 917r9chwbejs9 a întrebat:

Buna, sunt curios daca fumatul opreste cresterea in inaltime. Fumez de 2 saptamani, am 15 ani si 174 cm inaltime. As dori sa imi raspunda oameni care au fumat de mici. Nu doresc studii sau alte rahaturi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Garni28 a răspuns:

Fiecare persoana are un maxim genetic pe care il poate atinge in conditii optime dezvoltarii lui. Daca tu ai un stil de viata sanatos, poti creste in inaltime maxim. Fumezi de la varsta asta, fa si un sport cum ar fi alergatul sau inotul daca te ingrijoreaza cresterea in inaltime. Cum ai vrea sa iti raspunda cineva care fumeaza de mic? Sa-ti spuna ca fumeaza de la 15 ani si are 1, 50? Aici conteaza gena fiecarui individ, stilul de viata etc. Nu se poate spune exact ca FIX fumatul sau FIX altceva este responsabil pentru un rezultat final. Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun. Orice parere a altei persoane este irelevanta pentru tine in acest caz, pentru ca inaltimea, greutatea etc sunt genetice.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu fumezi mai mult de 5 tigari saptamanal si nu tragi fumul la piept, atunci nu te va afecta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Exact. O sa faca cancer la git/trahee. No problem with that. Revin cu linkul asta care ar trebui pus pe orice pachet de tigari iar toti inaptii ca initiatorul discutiei de fata sa ia sa citeasca si apoi sa fie ascultati din ceea ce au citit - https://arhiblog.ro/imbolnavesti-cancer-mori/

| MarianWLF a răspuns:

Fumatul nu are nici un impact asupra cresterii, acele studii "de rahat" sunt facute pe persoane care sunt in acea situatie deci nu le-as numi de rahat mai ales cand nu ai citit unul, vezi ca iti scazi capacitatea pulmonara de mic.

| lpavel a răspuns:

Asa cum zice si Alexandru: ce legatura are fumatul cu cresterea in inaltime? laughing Fumatul are legatura cu sanatatea nu cu cresterea!

| markelosz a răspuns (pentru lpavel):

Esti mai prost ca mata sa mor eu

| lpavel a răspuns (pentru markelosz):

Pai mori ca la cat de tampit esti nimeni nu o sa-ti simta lipsa laughing

| ReddY25 a răspuns:

Am un prieten bun care fumează cam de la 7 ani și măsoară 1.90 m

| ioana748 a răspuns:

Nu oprește nici o creștere in inaltime...din surse reale iti spun.

| KovacsB a răspuns:

Iti ajung 174 cm. Fumeaza linistit.
Tom Cruise are 1, 70 si uite ce bine a ajuns.
Si ce daca faci cancer, iti miroase gura a rahat, tusesti, doar nu vrei sa mori sanatos.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru KovacsB):

rolling on the floor hai ca buna comparatie, pai ce ba tom cruise s-a nascut in Romania? Nu..ala a avut norocu sa se nasca intr-o tara in care nu conteaza banu lu tactu, conteaza talentu tau, unde e plin de beneficiihee hee.La noi daca vrei sa fi ceva daca tactu n-are bani in aproape toate sporturile, in actorie, in medicina n-ai bani n-ajungi nicaieri laughing deci nu mai compara vreodata oamenii din alte tari cu ai nostri.Ronaldo de exemplu daca se nastea aici sfarsea la liga a a4 ca n-avea tacso bani sa plateasca antrenorii sa fie bagat.

| Ionfan2005 a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Pe tine te-o intarcat tactu

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Ionfan2005):

Ai incercat o gluma este? =)

| Alexandru1111199 a răspuns:

In afara faptului ca esti un prost care crede ca e ''cool'' ca fumeaza nu o sa primesti alte raspunsurihee hee.Ce dracu legatura ar avea inaltimea cu fumatu? N-are nicio legatura

| OxyAliA a răspuns:

Nu are legătură.

| ScottishPrincess a răspuns:

Nu mai fuma. Ai sanse de 90% sa faci cancer. Am 34 de ani si o prietena cu 3 ani mai mica ca mine si ambii parinti au fumat toata viata iar acum au cancer.

| Nonimusblue a răspuns:

Ce pot să îți spun este că lăsatul de țigări mi-a salvat viața, așa că te implor pentru viața ta să te lași. Domnul să te ajute și să îți ofere puterea necesară să renunți.