| girl2009 a întrebat:

Am și eu o întrebare care mă cam sperie. In ultimul timp am numai coșmaruri de genul: Cu vampiri, șerpi, violatori, diavolul, etc. Știe cineva de ce visez așa ceva? Si ce aș putea sa fac ca sa nu mai visez așa? Sa nu ziceți să zic rugăciuni seara, pentru că o fac in fiecare seara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tine o icoana in camera ta

| Simpatic a răspuns:

Sau numai dormi cu capul in sus (pe ceafa si capul vine cu privirea in tavan) ci pe laterale, o sa vezi schimbarea... cand dormi cu privirea in tavan sa-i zicem actioneaza o parte a creierului care este responsabila cu acet tip de vise.
Nu e vrajeala ce spun si eu patesc la fel, de ani de zile numai dorm cum am spus ci in partile laterale, pentru ca altfel am numai vine aiurea.
Asta cred ca este explicatia chiar daca nu stiu stiintific sa-ti explic ca nu-s de specialitate, dar te asigur ca nu are legatura cu faptul daca te rogi sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Simpatic):

Si mai nasol, se preseaza caile limfatice, si nu se dezintoxifica creierul in somn.

| sierra1 a răspuns:

"zic rugăciuni seara" - cred că trebuie să le zici mai cu foc, adică mai convingător

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Like

| Nume6 a răspuns:

Sunt multe motive

te simţi stresat/ă iar creierul acţionează asupra ta cu vise urâte.
Te-ai uitat la filme de genul horror adică sau te-ai gândit la chestii d-astea în ultimul timp.
Sau pur și simplu e ceva normal, adică creierul tău amestecă toate trăirile tale bune cu rele chiar dacă nu-s de groază și n-au nicio legătură cu vampiri, șerpi etc, și le transformă în coșmaruri.

| girl2009 explică (pentru Simpatic):

Dorm pe laterale. Nici nu pot dormi cu capul in sus, că nu mă simt comod. Mersi de explicație.

| TheGentleman a răspuns:

Să nu te mai uiți la filme horror și să nu mai joci jocuri precum Resident Evil laughing

| girl2009 explică (pentru TheGentleman):

Nu le am doar când mă uit la filme horror. Si nu joc Rezident Evil

| JulyDreams a răspuns:

As zice de plimbari in natura, dar nu mai e sezonul. Am auzit ca daca dormi cu capul spre nord iti amintesti visele mai usor. Deci ar trebui sa dormi cu capul spre sud ca sa le uiti happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sierra1):

Era un documentar, iti dau link cand gasesc, vad ca nenorocitii cu blogurile si vlogurile lor idioate au facut spam si nu mai gasesc partea stiintifica, ci doar ca nu e ok.

| ariannakaterine a răspuns:

Este posibil să ai aceste cosmaruri din mai multe motive: poate ești prea stresată, prea obosită. Încearcă să nu te mai gândesti la lucruri negative, încearcă să îți găsești un hobby, să faci ceva ce îti place. Incearcă totodata să meditezi, adică zilnic, măcar 5 minute, să te "deconectezi" de la tot ceea ce înseamnă gânduri pesimiste și griji, si efectiv să te relaxezi, sa te gandesti la ceva placut si sa spui o rugăciune. Rugăciunile contează foarte mult, dar trebuie neapărat să fie însoțite de gânduri pozitive! Nu te mai gândi la aceste coșmaruri și nu mai fii speriată! Totul ține de subconștient. Dacă vei gestiona situația cu pozitivitate, totul va fi bine!